Lek Skinoren Rosacea zawiera jako substancję czynną kwas azelainowy i jest przeznaczony do stosowania miejscowego na skórę w leczeniu trądziku różowatego. Jest on stosowany w celu zmniejszenia zapalnych grudek i krost na twarzy.
Skinoren Rosacea 150 mg/ g, żel, 30 g
Cena
54,89 zł
Możliwe formy dostawy:
-
Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
-
Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)
Opis produktu
Wskazania
Miejscowe leczenie trądziku różowatego grudkowo-krostkowego.
Skład
1 g żelu zawiera 150 mg (15%) kwasu azelainowego. Substancje pomocnicze: kwas benzoesowy (E210), karbomer 980, disodu edetynian, lecytyna, polisorbat 80, glikol propylenowy, woda oczyszczona, sodu wodorotlenek, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha.
Działanie
Przeciwtrądzikowe, przeciwzapalne.
Dawkowanie
Skinoren Rosacea jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę. Przed zastosowaniem produktu leczniczego Skinoren Rosacea należy dokładnie oczyścić skórę wodą i wysuszyć. Produkt leczniczy Skinoren Rosacea należy nanosić cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca na skórze dwa razy na dobę (rano i wieczorem) i delikatnie wetrzeć w skórę. Około 0,5g (=2,5cm) żelu wystarcza na całą powierzchnię twarzy. Nie należy używać opatrunków okluzyjnych i opatrunków osłaniających. Po nałożeniu żelu należy umyć ręce.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą
Podmiot odpowiedzialny
LEO Pharma A/S
Indistriprken 55
DK-2750 Ballerup
Dania
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Skinoren Rosacea
Kwas azelainowy posiada właściwości, które pozwalają na jego wykorzystanie zarówno w kosmetyce, jak i dermatologii. Naturalnie występuje w drożdżakach, które obecne są na skórze oraz we włosach. Wykazuje działanie antyseptyczne, dzięki czemu znajduje swoje zastosowanie między innymi we wspomaganiu walki z trądzikiem. Jaki jest jego mechanizm działania?
Mechanizm działania i farmakokinetyka
Kwas azelainowy, zwarty między innymi w Skinoren Rosacea, wpływa na ograniczenie tworzenia się czopów łojowych, ze względu na działanie keratolityczne. Stosowany jest w leczeniu trądziku, ponieważ hamuje wytwarzanie kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za powstawanie zmian skórnych. Ten sam efekt wykazuje względem bakterii, które doprowadzają do rozwoju trądziku – Propionibacterium acnes oraz Staphylococcus epidermidis.
Kwas azelainowy jest ponadto stosowany w zwalczaniu przebarwień, ponieważ wpływa na hamowanie syntezy DNA i oddychanie komórkowe melanocytów.
Wielokierunkowe działanie na przyczyny trądziku
Zaburzenie procesów produkcji łoju czy nadmierne rogowacenie naskórka powodują rozwój trądziku. Kwas azelainowy działa w tym przypadku wielokierunkowo. Nie tylko przeciwbakteryjnie, ale i przeciwzapalnie. Zmiany trądzikowe nierzadko występują jednocześnie ze stanem zapalnym. Działa również przeciwzaskórnikowo, doprowadzając do hamowania nadmiernego rogowacenia naskórka.
Skuteczność kwasu azelainowego jest podobna do tej, jaką wykazują klindamycyna i nadtlenek benzoilu, przy czym kwas ten jest lepiej tolerowany.
Kwas azelainowy jest dobrze tolerowany nawet w wysokich stężeniach i podczas stosowania przez dłuższy czas. W recepturach kosmetycznych zwykle jego stężenie wynosi 20%. Podczas użytkowania preparatów zawierających go w swoim składzie, konieczne jest nakładanie kremów z filtrem. Zaleca się minimum SPF30. W przypadku leczenia przebarwień równolegle powinny być stosowane produkty zawierające filtry UV A i UV B.
Zarówno trądzik młodzieńczy, jak i trądzik różowaty mogą być leczone za pomocą produktów, zawierających w swoim składzie kwas azelainowy. Kwas ten jest substancją delikatną, za to pod względem leczniczym można liczyć na wysoką skuteczność działania. Nie podrażnia i nie wpływa na uszkodzenie skóry, z czasem poprawiając jej ogólną kondycję.
Kwas azelainowy może być wykorzystywany do leczenia miejscowych zakażeń ze względu na posiadane właściwości. Nie bez znaczenia jest zapobieganie nasileniu objawów choroby oraz ograniczenie ryzyka zaostrzenia przebiegu. Kwas ten może być stosowany również przy skórze wrażliwej i naczynkowej, która ma skłonności do rozwoju trądziku różowatego.
Przebarwienia i blizny
Nie poznano dokładnie mechanizmów odpowiedzialnych za zdolność do redukcji przebarwień, przypuszczalnie jednak jest to związane z hamowaniem syntezy w obszarze pobudzonych melanocytów. Ponadto ten sam efekt tyczy się aktywności enzymów mitochondrialnych. Kwas azelainowy wspomaga usuwanie przebarwień, a nawet blizn, ale nie jest w stanie oddziaływać na brodawki i znamiona płaskie, ponieważ nie działa na melanocyty będące w fazie spoczynku. Kwas azelainowy może być stosowany do usuwania różnego rodzaju przebarwień, nie tylko potrądzikowych, ale i powstałych po oparzeniach – zarówno posłonecznych, jak i hormonalnych. Substancja hamuje bowiem wytwarzanie nadmiaru barwnika w skórze oraz wykazuje właściwości wybielające.
Stosując produkty z zawartością tej substancji, można liczyć nie tylko na wspomaganie walki z trądzikiem i przebarwieniami, ale również delikatny efekt odmłodzenia, w tym wygładzenia zmarszczek. Jest to związane ze zdolnością do pobudzania procesów odnowy komórek.