Przed rozpoczęciem stosowania leku Polopiryna Gardło należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent ma lub kiedykolwiek miał astmę lub choruje z powodu alergii,
- pacjent ma zapalenie migdałków (obrzęk migdałków) lub podejrzewa, że może mieć zakażenie bakteryjne gardła (może być konieczny antybiotyk),
- u pacjenta występują zaburzenia sercowo-naczyniowe, zaburzenia czynności wątroby lub nerek,
- pacjent przebył udar,
- u pacjenta występowała w przeszłości choroba jelit (wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Leśniowskiego-Crohna),
- pacjent ma nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi),
- pacjent choruje na przewlekłą chorobę autoimmunologiczną (w tym toczeń rumieniowaty układowy lub mieszana choroba tkanki łącznej),
- pacjent jest w podeszłym wieku (może być bardziej podatny na wystąpienie działań niepożądanych wymienionych w ulotce),
- u pacjenta występują bóle głowy wywołane lekami przeciwbólowymi,
- pacjentka jest w pierwszych 6 miesiącach ciąży lub karmi piersią.
Podczas stosowania leku Polopiryna Gardło:
- należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem przy pierwszych objawach jakichkolwiek reakcji skórnych (wysypka, łuszczenie) lub wystąpieniu innych objawów reakcji alergicznej,
- należy zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe objawy brzuszne (szczególnie krwawienie).
Zastosowanie większej dawki niż zalecana:
- W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą lub udać się do najbliższego szpitala.
- Objawy przedawkowania mogą obejmować: nudności lub wymioty, ból brzucha lub rzadziej biegunkę. Może również wystąpić dzwonienie w uszach, ból głowy i krwawienie z przewodu pokarmowego.
Należy unikać jednoczesnego stosowania dwóch lub więcej leków z grupy NLPZ lub kortykosteroidów (takich jak celekoksyb, ibuprofen, diklofenak sodowy lub prednizolon), ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, w szczególności ze strony przewodu pokarmowego (m.in. wrzody i krwawienia).
Leki zawierające flurbiprofen mogą nieznacznie zwiększać ryzyko ataku serca (zawał mięśnia sercowego) lub udaru. Wszelkie ryzyko jest bardziej prawdopodobne przy stosowaniu większych dawek lub długotrwałym leczeniu. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani czasu trwania leczenia (3 dni).
Dzieci i młodzież
- Leku nie stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 12 lat.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Nie należy stosować tego leku w ostatnim trymestrze ciąży.
- Jeśli pacjentka jest w pierwszych 6 miesiącach ciąży lub karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.
- Flurbiprofen należy do grupy leków, które mogą zaburzać płodność u kobiet. Działanie to jest odwracalne po zaprzestaniu stosowania leku. Istnieje małe prawdopodobieństwo, aby sporadyczne stosowanie pastylek Polopiryna Gardło wpłynęło na szanse zajścia w ciążę, jednak należy powiedzieć o tym lekarzowi przed zastosowaniem leku, jeśli pacjentka ma problemy z zajściem w ciążę.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
- Nie jest znany wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, jednak po zastosowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych mogą wystąpić działania niepożądane takie jak zawroty głowy i zaburzenia widzenia. W przypadku ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Lek Polopiryna Gardło zawiera izomalt i maltitol
- Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
- Lek może mieć lekkie działanie przeczyszczające.
- Wartość kaloryczna 2,3 kcal/g maltitolu i izomaltu.
Lek Polopiryna Gardło zawiera czerwień koszenilową (E 124) i żółcień pomarańczową (E 110)
- Lek może powodować reakcje alergiczne.