Polopiryna C jest lekiem złożonym w postaci tabletek musujących o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Substancjami czynnymi preparatu są kwas acetylosalicylowy oraz kwas askorbowy (witamina C). Kwas acetylosalicylowy łagodzi objawy gorączki, bólów różnego pochodzenia oraz wykazuje jednocześnie działanie przeciwzapalnie. Natomiast witamina C odgrywa ważną rolę w procesach przemian zachodzących w ustroju. Zapotrzebowanie na witaminę C zwiększa się w okresie choroby oraz rekonwalescencji. Postać tabletki rozpuszczalnej w wodzie zapewnia szybkie i całkowite wchłanianie składników czynnych leku.
Wskazaniem do stosowania leku Polopiryna C są bóle o nasileniu słabym do umiarkowanego, w tym bóle głowy, bóle mięśniowe i stawowe jak również gorączka w przebiegu przeziębienia, zakażeń wirusowych takich jak grypa oraz w przebiegu innych chorób. Preparat może być stosowany u osób dorosłych jak i u dzieci powyżej 12 roku życia.
Wskazania
Bóle o słabym bądź średnim nasileniu, w tym bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe oraz inne.
Gorączka występująca w przebiegu przeziębienia, zakażeń wirusowych lub innych chorobach.
pozostałe składniki: kwas cytrynowy bezwodny, sodu wodorowęglan.
Działanie
Przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe.
Dawkowanie
Dorośli: jednorazowo 1-2 tabletki.
W razie potrzeby dawka może być powtarzana 2-3 razy na dobę.
Nie przyjmować więcej niż 6 tabletek na dobę.
Młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1-2 tabletki na dobę.
Tabletkę przed użyciem należy rozpuścić w ¾ szklanki wody.
Lek przyjmować w czasie posiłku.
Należy stosować najmniejsze skuteczne dawki. Leczenie objawowe bez porady lekarskiej można prowadzić nie dłużej niż 3 dni.
Przeciwwskazania
Uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub kwas askorbowy, lub którykolwiek z pozostałych składników leku
Stwierdzone uczulenie (nadwrażliwość) na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne, przebiegające z objawami takimi jak skurcz oskrzeli, katar sienny, wstrząs.
Astma oskrzelowa, przewlekłe schorzenia układu oddechowego, gorączka sienna lub obrzęk błony śluzowej nosa, gdyż pacjenci z tymi schorzeniami mogą reagować na niesteroidowe leki przeciwzapalne napadami astmy, ograniczonym obrzękiem skóry i błony śluzowej (obrzęk naczynioruchowy) lub pokrzywką częściej niż inni pacjenci.
Czynna choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy oraz stany zapalne lub krwawienia z przewodu pokarmowego (może dojść do wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego lub uczynnienia choroby wrzodowej).
Ciężka niewydolność wątroby, nerek lub serca.
Zaburzenia krzepnięcia krwi (np. hemofilia, małopłytkowość) oraz gdy pacjent jest leczony jednocześnie środkami przeciwzakrzepowymi (np. pochodne kumaryny, heparyna).
Jednoczesne stosowanie metotreksatu w dawkach 15 mg tygodniowo lub większych, ze względu na szkodliwy wpływ na szpik kostny.
Nie stosować:
u dzieci w wieku poniżej 12 lat, zwłaszcza w przebiegu infekcji wirusowych (ospa wietrzna, grypa), ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a, rzadkiej, ale ciężkiej choroby powodującej uszkodzenie wątroby i mózgu,
w ostatnim trymestrze ciąży i w okresie karmienia piersią.
Przechowywanie
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Działania niepożądane
Polopiryna C jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Zaburzenia krwi i układu chłonnego:
małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi),
niedokrwistość wskutek mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, leukopenia (zmniejszenie liczby leukocytów we krwi),
agranulocytoza (brak granulocytów we krwi), eozynopenia (zmniejszenie liczby eozynofili we krwi),
zwiększone ryzyko krwawień, wydłużenie czasu krwawienia i (lub) wydłużenie czasu protrombinowego.
Zaburzenia układu immunologicznego:
reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy (opuchnięcie twarzy, języka i tchawicy, które powodują zaburzenia oddychania), skurcz oskrzeli. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast poinformować lekarza).
Zaburzenia układu nerwowego:
szumy uszne (zazwyczaj jako objaw przedawkowania), zaburzenia słuchu,
zawroty głowy, znużenie,
uczucie palenia za mostkiem, bezsenność lub senność.
Zaburzenia serca:
niewydolność serca.
Zaburzenia naczyniowe:
nadciśnienie, zaczerwienienie twarzy.
Zaburzenia żołądka i jelit:
niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha,
krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenie błony śluzowej żołądka, uczynnienie choroby wrzodowej, perforacje,
owrzodzenie żołądka (występuje u 15% pacjentów długotrwale przyjmujących kwas acetylosalicylowy).
Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych:
ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby, szczególnie u pacjentów z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów, układowym toczniem rumieniowatym, gorączką reumatyczną lub chorobą wątroby
przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz w surowicy krwi, fosfatazy alkalicznej oraz stężenia bilirubiny.
Zaburzenia nerek i dróg moczowych:
białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, martwica brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek,
kwas askorbowy zmniejsza pH moczu, co ułatwia wytrącanie się moczanów, cystyny lub szczawianów.
Interakcje
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Należy zachować ostrożność stosując lek z:
inhibitorami konwertazy angiotensyny (np. enalapryl, kaptopryl), gdyż kwas acetylosalicylowy zmniejsza działanie przeciwnadciśnieniowe tych leków,
acetazolamidem, gdyż kwas acetylosalicylowy może zwiększać toksyczność acetazolamidu,
lekami przeciwzakrzepowymi (heparyna i warfaryna), gdyż występuje zwiększone ryzyko krwawienia,
kwasem walproinowym, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila działanie toksyczne kwasu walproinowego, a kwas walproinowy nasila działanie antyagregacyjne (zapobiegające zlepianiu płytek krwi) kwasu acetylosalicylowego,
lekami moczopędnymi, gdyż kwas acetylosalicylowy może zmniejszyć skuteczność tych leków oraz nasilać ototoksyczność (działanie uszkadzające słuch) furosemidu,
metotreksatem, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila jego toksyczne działanie na szpik kostny,
niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (np. ibuprofen), gdyż istnieje zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego,
glikokortykosteroidami stosowanymi układowo (z wyjątkiem hydrokortyzonu stosowanego jako terapia zastępcza w chorobie Addisona), gdyż zwiększają ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej i krwawienia z przewodu pokarmowego oraz zmniejszają stężenie salicylanów w osoczu w trakcie leczenia, a po jego zakończeniu zwiększają ryzyko przedawkowania salicylanów,
lekami przeciwcukrzycowymi, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila działanie hipoglikemizujące (zmniejszające stężenie glukozy we krwi) tych leków;
lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego (np. probenecyd, sulfinpirazon), gdyż salicylany osłabiają działanie tych leków; nie należy stosować jednocześnie kwasu acetylosalicylowego z tymi lekami,
digoksyną, gdyż kwas acetylosalicylowy może nasilać działanie tego leku,
lekami trombolitycznymi (rozpuszczające skrzepliny), takie jak streptokinaza i alteplaza, gdyż kwas acetylosalicylowy może nasilać działanie tych leków.
Stosowanie kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z metotreksatem w dawkach 15 mg na tydzień lub większych jest przeciwwskazane.
Omeprazol nie wpływa na wchłanianie kwasu acetylosalicylowego.
Kwas askorbowy obniża pH moczu, co może wpływać na wydalanie innych leków.
Kwas askorbowy może zmieniać także wyniki niektórych badań laboratoryjnych.
Polopiryna C z jedzeniem, piciem i alkoholem
Lek należy przyjmować w czasie posiłku.
Podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku uszkodzenia opakowania bezpośredniego, na skutek działania czynników zewnętrznych (dostęp powietrza i wilgoć) zawarta w tabletce witamina C ulega stopniowemu utlenieniu, co prowadzi do zmiany barwy tabletki z białej na brązową; tabletka o zmienionym kolorze nie może być stosowana.
Przed rozpoczęciem stosowania leku Polopiryna C należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, w szczególności dotyczy to pacjentów:
z zaburzeniami czynności nerek oraz z przewlekłą niewydolnością nerek,
z młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniem stawów i (lub) toczniem układowym oraz z niewydolnością wątroby, gdyż zwiększa się toksyczność salicylanów (u tych pacjentów należy kontrolować czynność wątroby),
z krwotokami macicznymi, nadmiernym krwawieniem miesiączkowym, stosujących wewnątrzmaciczną wkładkę antykoncepcyjną, z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością serca,
podczas stosowania z metotreksatem w dawkach mniejszych niż 15 mg na tydzień, ze względu na nasilenie toksycznego działania metotreksatu na szpik (jednoczesne stosowanie z metotreksatem w dawkach większych niż 15 mg na tydzień jest przeciwwskazane).
Polopiryny C nie należy stosować jeśli pacjent przyjmuje doustne leki przeciwcukrzycowe z grupy sulfonylomocznika, ze względu na ryzyko nasilenia działania hipoglikemizującego (zmniejszającego stężenie glukozy we krwi), oraz jeśli chory przyjmuje leki przeciw dnie.
Kwas acetylosalicylowy należy odstawić na 5 do 7 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, ze względu na ryzyko wydłużonego czasu krwawienia, zarówno w czasie jak i po zabiegu.
Podczas leczenia kwasem acetylosalicylowym nie należy spożywać alkoholu, ze względu na zwiększone ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Lek ten należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Jest to działanie przemijające, które ustępuje po zakończeniu leczenia.
Lek zawiera 356 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w tabletce, co odpowiada 17,8% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych, należy to uwzględnić u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.
Stosowanie leku u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i/lub nerek istnieje ryzyko nasilenia działań niepożądanych leku, dlatego konieczne może być dostosowanie dawek w zależności od stopnia ciężkości niewydolności wątroby i/lub nerek.
Lek jest przeciwwskazany w przypadku ciężkiej niewydolności wątroby i/lub nerek.
Stosowanie u pacjentów w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku (powyżej 65 lat) należy stosować lek w mniejszych dawkach i w większych odstępach czasowych, ze względu na zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych w tej grupie pacjentów.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Lek może być stosowany w pierwszym i drugim trymestrze ciąży tylko wtedy gdy zdaniem lekarza jest to bezwzględnie konieczne.
Leku nie należy stosować w ostatnim trymestrze ciąży.
Lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Lek nie zaburza sprawności psychofizycznej.
Podmiot odpowiedzialny
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Wstecz
Informacja dotycząca plików cookies
Strona internetowa korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce lub poprzez kliknięcie przycisku „Ustawienia Zaawansowane". Jeżeli zgadzasz się na wszystkie pliki cookies, wówczas kliknij „Zaakceptuj wszystkie i zamknij". Jeżeli nie zgadzasz się na zainstalowanie plików cookies, które nie są niezbędne dla działania strony kliknij “Odrzuć wszystkie i zamknij”.
Pliki cookies zwane także "ciasteczkami" są to pliki tekstowe zapisywane i przechowywane w pamięci urządzenia osoby korzystającej z Portalu wykorzystywanego do przeglądania stron internetowych (np. smartfon, tablet, komputer). Jest to powszechnie używana technologia, dzięki której możliwe jest zapamiętanie ustawień Twojego Urządzenia i wyświetlanie strony internetowej zgodnie z tymi ustawieniami. Przy każdej kolejnej wizycie Twoja przeglądarka internetowa odsyła zapisane pliki cookies z powrotem do strony internetowej, aby rozpoznała ona Twoje ustawienia i preferencje. Strona internetowa wykorzystuje dwa rodzaje plików cookies: sesyjne lub stałe. Aby strona internetowa funkcjonowała w sposób najbardziej odpowiedni oraz mogła dostosować się do Twoich preferencji, zaakceptuj wszystkie zgody poniżej. Jeżeli nie zgadzasz się na zainstalowanie plików cookies, które nie są niezbędne dla działania strony kliknij “Odrzuć wszystkie”. W każdej chwili możesz skorzystać z opcji “Zarządzaj zgodami cookies” gdzie możesz łatwo i samodzielnie zarządzać ustawieniami plików cookies.
Pliki niezbędne
Pliki te są niezbędne do tego, aby pomóc Ci w przeglądaniu naszej strony internetowej i korzystaniu z funkcji, takich jak przeglądania oferty i dokonywania zakupów, a także zapewnienia bezpieczeństwa strony internetowej i transakcji dokonywanych w ramach strony internetowej. Bez tych plików cookies strona internetowa nie działałby poprawnie. Pliki cookies tego rodzaju nie gromadzą żadnych danych osobowych.
Pliki statystyczne i analityczne
W celu zapewnienia łatwości użytkowania i aktualności strony internetowej korzystamy z tego typu plików cookies, aby zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający korzystają z naszej strony internetowej. Dzięki temu możemy na przykład dowiedzieć się, które treści strony internetowej są najbardziej popularne, a także zapewnić stałą aktualizację i doskonalenie swoich treści. Gromadzone przez nas informacje są anonimowe i nie mamy możliwości przypisania tych informacji do Twoich danych osobowych.
Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie plików cookies ?
Pliki funkcjonalne
Tego typu cookies zapewniają dostęp do narzędzi i funkcjonalności, które ułatwiają korzystanie z Portalu. Za ich pomocą możliwe jest między innymi zapamiętanie Twoich ustawień i historii wyszukiwania. Gromadzone przez nas informacje są anonimowe i nie mamy możliwości przypisania tych informacji do Twoich danych osobowych.
Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie plików cookies ?