Produkt leczniczy Panzol Pro 20mg dla dorosłych usuwa objawy choroby refluksowej przełyku objawiające się m.in. kwaśnym odbijaniem i zgagą. Działanie leku wynika z zawartości pantoprazolu, substancji czynnej, która blokuje enzym wytwarzający kwas solny w żołądku, zmniejszając tym samym ilość kwasu żołądkowego. Panzol Pro może zlikwidować dolegliwości związane z refluksem żołądkowo-przełykowym już po pierwszym dniu stosowania, nie jest jednak lekiem przeznaczonym do natychmiastowego usuwania objawów.
Panzol Pro 20 mg, 14 tabletek
Cena
7,39 zł
Możliwe formy dostawy:
-
Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
-
Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)
Opis produktu
Wskazania
Krótkotrwałe leczenie objawów choroby refluksowej przełyku np. zgaga, kwaśne odbijanie, u osób dorosłych.
Skład
1 tabletka zawiera:
- substancję czynną: pantoprazol (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego) 20mg,
- substancje pomocnicze: rdzeń tabletki: maltitol (E965), krospowidon typ B, karmeloza sodowa, sodu węglan bezwodny, wapnia stearynian; otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, talk, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, lecytyna sojowa, żelaza tlenek żółty (E172), sodu węglan bezwodny, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer (1:1), laurylosiarczan sodu, polisorbat 80, trietylu cytrynian.
Działanie
Zmniejsza ilość kwasów w żołądku, uwalniania od zgagi.
Dawkowanie
Lek Panzol Pro należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza.
- Osoby dorosłe: 1 tabletka na dobę. Tabletkę należy przyjmować w całości, przed posiłkiem, codziennie o tej samej porze, popijając obficie wodą. Nie dzielić ani nie rozgryzać. Nie należy przekraczać dawki 20mg na dobę. Lek należy przyjmować przez 2-3 kolejne dni.
- Należy zakończyć stosowanie leku Panzol Pro po całkowitym ustąpieniu objawów. Objawy refluksu i zgagi mogą być złagodzone już po jednym dniu stosowania leku, należy jednak pamiętać, że lek ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego usuwania objawów.
- Jeśli po 2 tygodniowym stosowaniu leku objawy nie ustąpią, należy skonsultować się z lekarzem.
- Przyjmowanie leku Panzol Pro przez okres dłuższy niż 4 tygodnie odbywać się może po konsultacji z lekarzem.
- W przypadku zastosowania dawki leku większej niż zalecana należy natychmiast skonsultowac się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli jest to możliwe, należy wziąć ze sobą lek i ulotkę. Objawy przedawkowania nie są znane.
- Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć następną, zaplanowaną dawkę, kolejnego dnia o zwykłej porze.
- Przerwanie stosowania leku Panzol Pro: w razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość (uczulenie) na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników leku.
- Stosowanie leku zawierającego atazanawir (w leczeniu zakażenia HIV).
- Wiek poniżej 18. roku życia.
- Okres ciąży i karmienia piersią.
Przechowywanie
- Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących przechowywania leku.
- Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
- Nie stosować leku Panzol Pro po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze po skrócie EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Działania niepożądane
- Lek ten, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Należy natychmiast powiedzieć lekarzowi lub skontaktować się z najbliższym szpitalem, jeżeli wystąpi jakiekolwiek z poniższych ciężkich działań niepożądanych. Jednocześnie należy odrzucić stosowanie tego leku, ale zabrać ze sobą ulotkę i (lub) tabletki.
- Ciężkie reakcje uczuleniowe (rzadko): reakcje nadwrażliwości, tak zwane reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy. Typowe objawy to: obrzęk twarzy, warg, ust, języka i (lub) gardła, który może powodować trudności w przełykaniu lub oddychaniu, pokrzywka, ciężkie zawroty głowy z przyspieszonym biciem serca i obfitym poceniem się.
- Ciężkie reakcje skórne (częstość nieznana): wysypka z obrzękiem, pęcherzami lub łuszczeniem się skóry, płatowe łuszczenie się skóry, krwawienie z okolic oczu, nosa, ust lub narządów płciowych oraz szybkie pogarszanie się stanu ogólnego, wysypka po ekspozycji na słońce.
- Wrażenie łaskotania, kłucia, mrowienia, pieczenia lub drętwienia.
- Inne ciężkie reakcje (częstość nieznana): zażółcenie skóry i białkówek oczu (spowodowane ciężkim uszkodzeniem wątroby), problemy z nerkami przejawiające się bolesnym oddawaniem moczu, bólem w dolnej części pleców z towarzyszącą gorączką, które mogą prowadzić do niewydolności nerek.
Często (u 1 do 10 na 100 leczonych pacjentów) występują:
- łagodne polipy żołądka.
Niezbyt często (u 1 do 10 na 1000 leczonych pacjentów) występują:
- ból głowy,
- zawroty głowy,
- biegunka,
- nudności, wymioty,
- wzdęcia i wzdęcia z oddawaniem gazów,
- zaparcia,
- suchość w jamie ustnej,
- ból i dyskomfort w obrębie brzucha,
- wysypka skórna lub pokrzywka,
- swędzenie skóry,
- osłabienie, wyczerpanie lub złe samopoczucie,
- zaburzenia snu,
- zwiększona aktywność enzymów wątrobowych w badaniu krwi.
Rzadko (u 1 do 10 na 10 000 leczonych pacjentów) występują:
- zaburzenia lub całkowity brak odczuwania smaku,
- zaburzenia wzroku, takie jak niewyraźne widzenie,
- bóle stawów,
- bóle mięśni,
- zmiany masy ciała,
- podwyższona temperatura ciała,
- obrzęk kończyn,
- reakcje alergiczne,
- depresja,
- zwiększone stężenie bilirubiny i lipidów we krwi (stwierdzane w badaniach krwi),
- powiększenie piersi u mężczyzn,
- wysoka gorączka i nagłe zmniejszenie ilości krążących granulocytów - białych krwinek (stwierdzane w badaniach krwi).
Bardzo rzadko ( rzadziej niż u 1 na 10 000 leczonych pacjentów) występują:
- zaburzenia orientacji,
- zmniejszenie liczby płytek krwi, co może powodować zwiększoną tendencję do krwawień i tworzenia się wybroczyn na skórze („siniaków”),
- zmniejszenie liczby białych krwinek, co może sprzyjać częstszym zakażeniom,
- współistniejące, nieprawidłowe zmniejszenie liczby czerwonych i białych krwinek, jak również płytek krwi (stwierdzane w badaniach krwi).
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) występują:
- omamy,
- splątanie (szczególnie u pacjentów, u których występowały takie objawy),
- zmniejszenie stężenia sodu we krwi,
- zmniejszenie stężenia magnezu we krwi, uczucie kłucia lub palenia, nagłe ciężkie mimowolne skurcze mięśni lub skurcze spowodowane zaburzeniami równowagi elektrolitowej, wysypka mogąca przebiegać z bólem stawów.
Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Podmiot odpowiedzialny
Aurovitas Pharma Polska Sp. z o. o.
ul. Ostrobramska 95
04-118 Warszawa
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.