Ototalgin
Krople do uszu Ototalgin są lekiem zarejestrowanym do zastosowania w stanach zapalnych przewodu słuchowego zewnętrznego, z towarzyszącymi objawami miejscowymi. Jest to preparat do stosowania miejscowego, dedykowany osobom dorosłym. Przyjrzyjmy się temu produktowi, jego stosowaniu, a przede wszystkim zawartym w nim substancjom.
Co zawiera preparat Ototalgin?
Podstawową substancję stanowi salicylan choliny. Jest to sól organiczna kwasu salicylowego, należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych NPLZ. Do tej samej grupy zalicza się między innymi aspirynę, ibuprofen, pyralginę i inne leki stosowane miejscowo oraz systemowo.
Głównym wskazaniem dla zastosowania preparatu Ototalgin są stany zapalne zewnętrznego przewodu słuchowego, które przebiegają z:
- bólem,
- świądem,
- zaczerwienieniem.
Preparat może być również zastosowany przed płukaniem przewodu słuchowego zewnętrznego, gdy np. w uchu zalega nam stwardniała woskowina.
Stany zapalne ucha zewnętrznego mogą być związane z różnymi sytuacjami. Pierwszą i najistotniejszą z punktu widzenia ewentualnych powikłań jest bakteryjne zapalenie ucha zewnętrznego lub też zapalenia ucha zewnętrznego wywołane przez wirus opryszczki lub wirus półpaśca.
Typowo zapalenie ucha zewnętrznego przebiegać może z bólem ucha, obrzękiem oraz czasami z osłabionym słuchem (jeśli jednak dostrzegamy osłabienie słuchu, to absolutnie nie zwlekajmy z wizytą u lekarza). Co istotne, w tym stanie nie występuje przeważnie gorączka, a typowym objawem miejscowym jest bolesność przy ucisku na tzw. skrawek – jest to część małżowiny usznej do przodu od przewodu słuchowego zewnętrznego. Czasami z przewodu słuchowego zewnętrznego może wydostawać się bezbarwna lub żółtawa, ropna wydzielina.
Pamiętajmy, że jeżeli występują:
- silny ból ucha,
- pogorszenie słuchu,
- krwawienie lub wyciek wydzieliny z ucha,
- rozpoznane zostało uszkodzenie błony bębenkowej,
to absolutnie nie powinniśmy samodzielnie stosować preparatu Otoalgin. W tej sytuacji konieczna będzie konsultacja lekarska.
Zapalenie ucha środkowego powodowane może być przez następujące drobnoustroje:
- drożdżaki,
- gronkowce – gł. Staphylococcus aureus,
- paciorkowce,
- Pseudomonas aeruginosa – tzw. ucho pływaka,
- Aspergillus.
Oprócz tego przyczyną stanu zapalnego ucha zewnętrznego mogą być:
- łojotokowe zapalenie skóry,
- łuszczyca,
- atopowe zapalenie skóry,
- wyprysk alergiczny,
- schorzenia autoimmunologiczne.
Wszystkie te schorzenia mają jeden wspólny punkt – stan zapalny. Preparat Ototalgin jako główną substancję czynną zawiera salicylan choliny. Hamuje ona aktywność enzymu – cyklooksygenazy 2 (COX-2), który bierze udział w syntezie czynników wywołujących stan zapalny i jego objawy, a więc ból, świąd, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk. Miejscowe hamowanie tego enzymu przez salicylan choliny w preparacie Ototalgin daje efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny.
W preparacie Ototalgin znajduje się również glicerol, który wykazuje działanie zmiękczające woskowinę w przewodzie słuchowym, co ułatwia jej usunięcie. Pamiętajmy jednak, aby nie korzystać w tym celu z tzw. patyczków do uszu!
Jak stosować preparat Otoalgin?
Preparat ten występuje pod postacią roztworu konkretniej kropli do uszu. Środek Ototalgin należy stosować jedynie miejscowo, stosując 3-4 krople leku jednorazowo 2-4 razy na dobę.
Wśród przeciwskazań do stosowania leku Ototalgin należy wskazać na:
- nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku,
- perforację błony bębenkowej,
- krwawienie lub wyciek z ucha,
- silny ból ucha z pogorszeniem słuchu.
Nie należy bagatelizować dolegliwości i warto wskazać, że praktycznie każdy ból ucha jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej. Preparatu nie używajmy dłużej niż 3 dni bez uprzedniej porady lekarza – jest to jedynie środek do zastosowania doraźnego. Wszelkie zalecenia dotyczące dalszego korzystania z preparatu Ototalgin wydaje lekarz.
Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią jest możliwe jedynie, gdy korzyść zastosowania leku u matki przewyższa ryzyko dla płodu lub dziecka karmionego piersią. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych.
Preparat powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C, a okres ważności preparatu wynosi maksymalnie 3 lata.