Nurofen dla dzieci czopki to lek należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Jest skuteczny w leczeniu bólu o nasileniu słabym i umiarkowanym. Zaleca się stosować Nurofen w czopkach dla dzieci w sytuacji, gdy doustne podawanie leku jest niemożliwe lub powoduje wymioty.
Nurofen dla dzieci 125 mg, czopki, 10 sztuk
Cena
26,39 zł
Możliwe formy dostawy:
-
Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
-
Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)
Opis produktu
Wskazania
Nurofen dla dzieci 125 mg stosuje się:
- w gorączce,
- w bólach związanych z ząbkowaniem i bólach zębów,
- w bólach głowy, uszu i gardła,
- w bólach pooperacyjnych,
- w bólach będących skutkiem uszkodzenia tkanek miękkich,
- w bólu i gorączce spowodowanymi przeziębieniem, grypą lub odczynem poszczepiennym.
Skład
Lek Nurofen dla dzieci czopki 125 mg – składniki
1 czopek zawiera:
- substancję czynną: 125 mg ibuprofenu,
- substancję pomocniczą: tłuszcz stały.
Działanie
Lek Nurofen dla dzieci czopki wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe.
Dawkowanie
Jak stosować Nurofen dla dzieci czopki?
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
- Lek podaje się doodbytniczo. Po podaniu pojedynczej dawki, następną wolno podać dopiero po upływie co najmniej 6 godzin.
- Dzieci od 2. do 4. lat (12,5 kg – 17 kg): jednorazowo 1 czopek, maksymalnie 3 czopki (375 mg ibuprofenu) na dobę .
- Dzieci od 4. do 6. lat (17 kg – 20,5 kg): jednorazowo 1 czopek, maksymalnie 4 czopki (500 mg ibuprofenu) na dobę.
Przeciwwskazania
- Uczulenie na ibuprofen oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którykolwiek z pozostałych składników leku.
- Reakcja nadwrażliwości (np. skurcz oskrzeli, astma, katar lub pokrzywka) po przyjęciu ibuprofenu, kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych w przeszłości.
- Występuje lub występowała choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, lub krwawienie z przewodu pokarmowego (dwa lub więcej wyraźne epizody potwierdzonego owrzodzenia, lub krwawienia).
- Ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
- Niekontrolowana niewydolność serca.
- Ostatni trymestr ciąży.
Przechowywanie
Lek Nurofen dla dzieci czopki należy przechowywać w temperaturze do 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Działania niepożądane
Lek ten, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Poniżej wymienione działania niepożądane obserwowano u pacjentów, którzy przyjmowali ibuprofen w celu krótkotrwałego leczenia bólu lub gorączki o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Podczas stosowania ibuprofenu w innych wskazaniach lub długotrwale mogą wystąpić również inne działania niepożądane.
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):
- Zakażenie skóry.
- Zaburzenia układu krwiotwórczego.
- Ciężkie reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk twarzy, języka i gardła, duszność, tachykardia i hipotensja (anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy lub ciężki wstrząs).
- Aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
- Reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona, rumień wielopostaciowy i toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka.
- Ostra niewydolność nerek.
- Zmniejszenie stężenia hemoglobiny, zmniejszenie klirensu mocznika.
- Zaburzenia czynności wątroby.
- Wrzód trawienny, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, smoliste stolce i krwawe wymioty, owrzodzenie jamy ustnej i nieżyt błony śluzowej żołądka.
Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- Biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty.
Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100, ale więcej niż 1 na 1000 pacjentów):
- Nadwrażliwość z pokrzywką i świądem.
- Bóle głowy.
- Ból brzucha, nudności i niestrawność.
- Wysypka skórna.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- Niewydolność serca i obrzęk.
- Nadciśnienie tętnicze.
- Reaktywność dróg oddechowych, w tym astma, skurcz oskrzeli lub duszność.
- Zaostrzenie zapalenia jelita grubego oraz choroby Cohna.
- Mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek).
- Czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowiona przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa).
- Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku Nurofen dla dzieci i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.
U niektórych osób w czasie stosowania leku Nurofen dla dzieci w postaci czopków mogą wystąpić inne działania niepożądane. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza lub farmaceutę.
Interakcje
- Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.
- Należy unikać jednoczesnego stosowania ibuprofenu z następującymi lekami:
- kwas acetylosalicylowy, poza kwasem acetylosalicylowym w małych dawkach (nie więcej niż 75 mg na dobę) z przepisu lekarza, ponieważ możliwe jest zwiększenie ryzyka występowania działań niepożądanych,
- inne NLPZ, w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2.
- Podczas stosowania ibuprofenu jednocześnie z poniższymi lekami wskazane jest zachowanie szczególnej ostrożności:
- leki przeciwzakrzepowe, ponieważ istnieją nieliczne dane dotyczące nasilenia działania i zwiększenia ryzyka wystąpienia krwawienia,
- leki obniżające ciśnienie tętnicze krwi i leki moczopędne, ponieważ leki z grupy NLPZ mogą zmniejszyć ich skuteczność – istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych związanych z zaburzeniami czynności nerek, np. hiperkaliemii,
- kortykosteroidy, ponieważ zwiększa się ryzyko owrzodzenia lub krwawienia z przewodu pokarmowego,
- leki przeciwpłytkowe i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), ponieważ zwiększa się ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego,
- glikozydy nasercowe, ponieważ NLPZ mogą nasilać niewydolność serca, zmniejszać GFR i zwiększać stężenie glikozydów w osoczu,
- lit, ponieważ leki z grupy NLPZ mogą powodować zwiększenie stężenia litu w osoczu,
- metotreksat, ponieważ leki z grupy NLPZ mogą powodować zwiększenie stężenia metotreksatu w osoczu,
- takrolimus, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek,
- cyklosporyna, ponieważ leki z grupy NLPZ mogą powodować zwiększone ryzyko uszkodzenia nerek,
- mifepryston (nie należy stosować NLPZ w okresie 8-12 dni po podaniu mifeprystonu, ponieważ mogą one osłabiać efekt działania mifepristonu),
- zydowudyna, ponieważ leki z grupy NLPZ mogą powodować zwiększone ryzyko wydłużenia okresu krwawienia,
- antybiotyki chinolonowe, ponieważ dane uzyskane w badaniach na zwierzętach wskazują, że NLPZ mogą zwiększać ryzyko drgawek związanych ze stosowaniem antybiotyków z grupy chinolonów (pacjenci przyjmujący NLPZ i chinolony mogą być narażeni na zwiększone ryzyko wystąpienia drgawek).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Notowano występowanie ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem leku Nurofen dla dzieci. Jeśli pojawią się: jakakolwiek wysypka na skórze, zmiany na błonach śluzowych, pęcherze lub inne objawy uczulenia, należy przerwać przyjmowanie leku Nurofen dla dzieci i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną, ponieważ mogą to być pierwsze objawy bardzo ciężkiej reakcji skórnej.
- Przyjmowanie produktu leczniczego w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych
- Osoby w wieku podeszłym są bardziej narażone na wystąpienie działań niepożądanych.
- Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Nurofen dla dzieci u pacjentów:
- z chorobami tkanki łącznej (układowy toczeń rumieniowaty),
- stosujących inne NLPZ,
- z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, włączając w to przewlekłe nieswoiste zapalenie jelit, wrzodziejące zapalenie dwunastnicy, chorobę Crohna, choroby odbytu,
- z nadciśnieniem tętniczym i/lub niewydolnością serca,
- z niewydolnością nerek (u odwodnionych dzieci istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek),
- z zaburzeniami czynności wątroby.
- Istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, lub owrzodzeń i perforacji, które niekoniecznie musi być poprzedzone objawami ostrzegawczymi, lub wystąpić u pacjentów, u których takie objawy ostrzegawcze występowały. W razie wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego czy owrzodzenia, należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
- Skurcz oskrzeli może wystąpić u pacjentów z astmą oskrzelową, przewlekłym nieżytem nosa, zapaleniem zatok, polipami nosa lub alergią aktualnie lub w wywiadzie.
- Przyjmowanie takich leków, jak Nurofen dla dzieci może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru. Długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku zwiększa to ryzyko. Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane (3 dni).
- W przypadku kłopotów z sercem, przebytego udaru, lub podejrzenia, że występuje ryzyko tych zaburzeń (np. podwyższone ciśnienie krwi, cukrzyca, zwiększone stężenie cholesterolu, palenie tytoniu), należy omówić sposób leczenia z lekarzem lub farmaceutą.
- Lek ten należy do grupy leków (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.
- Bardzo rzadko po zastosowaniu NLPZ opisywano ciężkie, niekiedy zakończone zgonem reakcje skórne, w tym złuszczające zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona oraz toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Wydaje się, że pacjenci są bardziej narażeni na tego typu reakcje we wczesnym etapie leczenia, przy czym ujawnienie reakcji w większości przypadków następuje w ciągu pierwszego miesiąca leczenia.
- Należy zaprzestać stosowania ibuprofenu po wystąpieniu pierwszych objawów takich jak wysypka skórna i uszkodzenia błony śluzowej, a także innych objawów nadwrażliwości.
- Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów bezpośrednio po dużych zabiegach chirurgicznych.
- U pacjentów z niewydolnością serca, nerek lub wątroby, otrzymujących leki moczopędne lub ze znaczną utratą płynów spowodowaną dużym zabiegiem chirurgicznym, lekarz może rozważyć monitorowanie czynności nerek.
- Zaleca się unikania stosowania ibuprofenu u pacjentów z ospą wietrzną. Ospa wietrzna może zapoczątkować wystąpienie ciężkich zakażeń skórnych i powikłań dotyczących tkanek miękkich. Obecnie nie można wykluczyć nasilającego te zakażenia działania ibuprofenu.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
- Zahamowanie syntezy prostaglandyn może niekorzystnie wpłynąć na ciążę i/lub rozwój zarodka lub płodu.
- W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy stosować ibuprofenu, o ile nie jest to wyraźnie konieczne. Jeśli ibuprofen stosowany jest u kobiety starającej się zajść w ciążę lub w pierwszym, bądź drugim trymestrze ciąży, należy stosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy okres.
- Stosowanie ibuprofenu w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane, gdyż może spowodować zahamowanie skurczów macicy i w rezultacie opóźnienie, lub przedłużenie porodu, oraz może powodować ciężkie zaburzenia u płodu.
- Ibuprofen może w niewielkich ilościach przenikać do mleka matek karmiących piersią. Dotychczas nie stwierdzono szkodliwego wpływu na niemowlę karmione piersią, dlatego podczas krótkotrwałego stosowania ibuprofenu w zalecanej dawce zwykle nie ma konieczności przerywania karmienia piersią.
- Ibuprofen może zaburzać płodność u kobiet. Przemija to po odstawieniu leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:
- Podczas krótkotrwałego stosowania, lek Nurofen dla dzieci nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Podmiot odpowiedzialny
Reckitt Benckiser (Poland) S.A.
ul. Okunin 1
05-100 Nowy Dwór Mazowiecki
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.