Normosan w postaci ziół do zaparzania to preparat leczniczy przeznaczony do stosowania jako środek przeczyszczający w przypadku występowania zaparć u osób powyżej 12. roku życia i dorosłych. 1,4 g dzienna dawka mieszanki zawiera 19,6-29,4 mg antrapochodnych w przeliczeniu na glukofrangulinę A.
Normosan 19,6-29,4 mg, 100 g
Cena
9,79 zł
Możliwe formy dostawy:
-
Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
-
Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)
Opis produktu
Wskazania
Zaparcia.
Skład
100 g mieszanki zawiera:
- kora kruszyny 16,4-23,6 g, listek senesu 7,9-14,3 g, owoc kminku 35 g, owoc bzu czarnego 10,1-23,7 g, liść mięty pieprzowej 17 g.
1,4 g ziół do zaparzania zawiera:
- 22,02-29,79 mg antrapochodnych w przeliczeniu na glukofrangulinę A.
Działanie
Przeczyszczające w zaparciach.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Maksymalna dobowa dawka glikozydów hydroksyantracenowych wynosi 30 mg. Jest to dawka równoważna 1,4 g produktu, co odpowiada ¾ łyżki miarowej. Właściwą dawką indywidualną jest najniższa dawka niezbędna do uzyskania miękkiego stolca.
- Młodzież w wieku powyżej 12 lat, dorośli, pacjenci w podeszłym wieku: pojedyncza dawka: 1,4 g ziół do zaparzania (co odpowiada ¾ łyżki miarowej (½ +¼ łyżki miarowej)) zalać 1 szklanką zimnej wody, zagotować pod przykryciem, odstawić. Po około 15 minutach przecedzić. Przygotowany odwar wypić wieczorem, po jedzeniu (od ⅔ do całości przygotowanego odwaru).
- Pić zawsze świeżo przygotowany odwar.
- Działanie przeczyszczające następuje przeciętnie po 8-12 godzinach.
- Nie należy stosować leku dłużej niż przez 1 tydzień. Zwykle wystarczy przyjmować ten lek od 2 do 3 razy w ciągu tygodnia.
Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przeciwwskazania
- Nie należy stosować leku jeśli pacjent ma uczulenie na kruszynę, senes, mentol lub rośliny z rodziny baldaszkowatych - Apiaceae (dawniej Umbelliferae) (anyż, kminek, seler, kolendra, koper), na bylicę pospolitą lub brzozę,
- Nie stosowac gdy pacjent ma niedrożność i zwężenie jelit, atonię (zastój) jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, choroby zapalne okrężnicy (np. choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), ból brzucha nieznanego pochodzenia, ciężkie odwodnienie z niedoborem wody i elektrolitów
- Nie stosować będąc w ciąży i podczas karmienia piersią,
- Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Przechowywanie
- Lek przechowywać w zamkniętym opakowaniu, w temperaturze nie wyższej niż 25°C.
- Chronić od światła, wilgoci i wpływu obcych zapachów.
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka. Kora kruszyny i listek senesu mogą powodować bóle i skurcze w obrębie jamy brzusznej oraz wodnisty stolec, w szczególności u pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Objawy te często są wynikiem przedawkowania leku i w takim przypadku należy zmniejszyć dawkę. W przypadku zastosowania u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym stan może ulec zaostrzeniu i może nasilić się zgaga.
- Długotrwałe stosowanie leku może spowodować odwracalne zmiany pigmentacyjne w błonie śluzowej jelita grubego (pseudomelanosis coli). Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i może skutkować wystąpieniem białkomoczu i krwiomoczu. W czasie leczenia może dojść do zmiany zabarwienia moczu na żółte lub czerwono-brązowe (w zależności od pH moczu), jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego. Częstość występowania działań niepożądanych jest nieznana.
Interakcje
- Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
- Stosowanie leku przez długi czas może spowodować nadmierną utratę jonów potasowych (hipokaliemię) i prowadzić do nasilenia działania glikozydów nasercowych oraz interakcji z lekami przeciwarytmicznymi.
- Jednoczesne stosowanie z lekami moczopędnymi, adrenokortykosteroidami i produktami zawierającymi korzeń lukrecji może zwiększyć utratę potasu.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Normosan należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
- Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających.
- Stosowanie leku powyżej 7 dni może prowadzić do zaburzenia czynności jelit i rozwoju uzależnienia.
- W przypadku codziennej potrzeby stosowania środków przeczyszczających należy skonsultować z lekarzem przyczynę zaparcia.
- Lek Normosan powinien być stosowany tylko wówczas, jeśli zaparcia nie ustępują pomimo zmiany diety i stosowania środków powodujących zmiękczenie stolca.
- Pacjenci przyjmujący glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, leki powodujące wydłużenie odcinka QT, leki moczopędne, adrenokortykosteroidy lub produkty zawierające korzeń lukrecji przed rozpoczęciem stosowania leku powinni skonsultować się z lekarzem.
- Leku nie należy stosować u osób cierpiących z powodu zaklinowania stolca, niezdiagnozowanych, ostrych lub uporczywych dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. ból brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz zaleci inaczej.
- Stosowanie leku przez pacjentów z zaburzeniami czynności nerek może spowodować zaburzenia równowagi elektrolitów (hipokaliemia – obniżenie stężenia jonów potasowych we krwi krążącej, wywołane nadmierną utratą potasu z moczem lub przez przewód pokarmowy).
- Nie zaleca się stosowania leku u pacjentów z niedoborem lub brakiem kwasu solnego w żołądku, chorobą wątroby, kamieniami żółciowymi, zapaleniem dróg żółciowych oraz innymi chorobami dróg żółciowych.
- Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania leku ze względu na możliwość nasilenia się zgagi.
- Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej.
- W przypadku stosowania kory kruszyny i listka senesu u osób nietrzymających stolca, odzież lub środki higieny osobistej powinny być zmieniane częściej w celu ograniczenia kontaktu skóry z fekaliami.
- Jeśli objawy nasilą się w trakcie stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Ciąża i karmienie piersią
- Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Stosowanie u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.
Podmiot odpowiedzialny
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.