- Paracetamol w leku może spowodować poważne uszkodzenie wątroby, jeśli przyjmie się więcej niż zalecaną dawkę.
- Kwas acetylosalicylowy może powodować krwawienie. W przypadku wystąpienia nietypowego krwawienia należy skontaktować się z lekarzem.
- Nie przyjmować leku razem z innymi produktami zawierającymi kwas acetylosalicylowy lub paracetamol.
Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:
- Migrena nie została wcześniej zdiagnozowana, ponieważ należy wykluczyć inne poważne schorzenia neurologiczne.
- Migrena jest tak ciężka, że wymaga położenia się do łóżka, lub towarzyszą jej nietypowe objawy, takie jak wymioty.
- Ból głowy występuje po urazie lub jest związany z kaszlem, pochyloną pozycją ciała lub przemęczeniem.
- Występują przewlekłe bóle głowy (przez 15 lub więcej dni w miesiącu przez dłużej niż 3 miesiące) lub bóle głowy pojawiły się po raz pierwszy po 50. roku życia.
- Pacjent ma ciężką infekcję, niedowagę, przewlekle nadużywa alkoholu lub jest niedożywiony, co może zwiększać ryzyko kwasicy metabolicznej.
- Występuje dziedziczny niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, co może prowadzić do anemii i innych problemów z czerwonymi krwinkami.
- Pacjent ma historię wrzodów żołądka, krwawień z przewodu pokarmowego lub czarnych stolców.
- Występują zaburzenia krwawienia lub nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych.
- Pacjent niedawno przeszedł zabieg chirurgiczny lub planuje taki zabieg w ciągu najbliższych 7 dni.
- Pacjent ma astmę, katar sienny, polipy w nosie lub objawy alergii, takie jak reakcje skórne, swędzenie lub pokrzywka.
- Występuje skaza moczanowa, cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzenia rytmu serca, niekontrolowane nadciśnienie lub zaburzenia czynności nerek i wątroby.
- Pacjent stosuje inne leki zawierające kwas acetylosalicylowy lub paracetamol, albo zażywa inne leki, które mogą wchodzić w interakcje z lekiem Migromin.
- Istnieje ryzyko odwodnienia (np. z powodu wymiotów, biegunki lub operacji).
- Pacjent jest w wieku poniżej 18 lat, gdyż lek nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież, ze względu na ryzyko zespołu Reye'a.
Inne ostrzeżenia:
- Zbyt częste stosowanie leku (przez 10 dni lub więcej w ciągu miesiąca) może prowadzić do nasilenia bólu głowy lub migreny.
- Lek może maskować objawy infekcji, co utrudnia ich rozpoznanie.
- Lek może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.
Alkohol
Należy zapytać lekarza, czy można przyjmować lek Migromin lub inne leki przeciwbólowe i (lub) przeciwgorączkowe. Podczas stosowania leku należy unikać picia napojów alkoholowych, ponieważ alkohol w połączeniu z paracetamolem i kwasem acetylosalicylowym mogą powodować ciężkie uszkodzenie wątroby i krwawienia z żołądka.
Kofeina
Zawartość kofeiny w zalecanej dawce leku odpowiada zawartości około jednej filiżanki kawy. Podczas stosowania leku, należy ograniczyć spożycie leków, żywności lub napojów zawierających kofeinę, ponieważ zbyt duża jej dawka może powodować nerwowość, drażliwość, bezsenność, a w niektórych przypadkach również podwyższenie tętna.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Ten lek nie jest zalecany w czasie ciąży. Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poinformować lekarza i nie stosować leku Migromin. Lek jest przeciwwskazany do stosowania podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży, ze względu na możliwość uszkodzenia płodu lub trudności podczas porodu. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, ponieważ może to być niebezpieczne dla niemowlęcia.
Lek Migromin należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które mogą zaburzać płodność. Działanie to ustępuje po zaprzestaniu stosowania leków z grupy NLPZ.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie istnieją dane potwierdzające wpływ tabletek powlekanych Migromin na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn. W przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności nie należy prowadzić pojazdów lub obsługiwać urządzeń mechanicznych. Należy niezwłocznie poinformować lekarza o pojawieniu się wyżej wymienionych zdarzeń.