Infacetamol 100 mg/ml to lek w postaci roztworu doustnego, stosowany w bólach i gorączce różnego pochodzenia u dzieci od urodzenia. Substancją czynną leku jest paracetamol w dawce 100 mg/ml.
Infacetamol – kiedy stosować?
Lek Infacetamol podaje się w przypadku wystąpienia bólu lub gorączki różnego pochodzenia np. ząbkowanie, ból po szczepieniach, w przeziębieniu lub stanach grypopodobnych. Preparat jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała do 32 kg.
Infacetamol 100 mg/ml to klarowna zawiesina o lekko różowym zabarwieniu i truskawkowym zapachu.
Wskazania
Wskazania do stosowania: ból i gorączka różnego pochodzenia, np. ząbkowanie, po szczepieniach, w przeziębieniu lub stanach grypopodobnych.
Infacetamol jest przeznaczony dla dzieci o masie ciała do 32 kg (w przybliżeniu od 0 miesięcy do 10 lat).
Skład
1 ml roztworu doustnego zawiera:
substancja czynna: paracetamol 100 mg,
substancja pomocnicza o znanym działaniu: glikol propylenowy (E 1520) 7,68 g,
Należy koniecznie stosować się do dawkowania określonego na podstawie masy ciała dziecka i w ten sposób określić odpowiednią dawkę wyrażoną w ml roztworu doustnego. Przybliżony wiek ustalony na podstawie masy ciała jest podany informacyjnie. U dzieci w wieku poniżej 3 lat paracetamol powinien być stosowany po konsultacji z lekarzem.
Sposób podawania: doustne.
U dzieci w wieku poniżej 3 lat, zaleca się podawanie roztworu doustnego z wykorzystaniem pipetki dołączonej do opakowania 30 ml.
U dzieci w wieku powyżej 3 lat, zaleca się podawanie roztworu doustnego z wykorzystaniem strzykawki doustnej dołączonej do opakowania 50 ml lub 60 ml.
Zalecana dawka dobowa paracetamolu wynosi około 60 mg/ kg masy ciała/ dobę, która podawana jest w 4 lub 6 dawkach na dobę, np. 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin lub 10 mg/kg mc. co 4 godziny.
Aby podać dawkę 15 mg/kg masy ciała co 6 godzin, należy stosować się do poniższych instrukcji:
Do 4 kg (0 do 3 miesięcy): 0,6 ml (60 mg).
Do 7 kg (4 do 8 miesięcy): 1,0 ml (100 mg).
Do 8 kg (9 do 11 miesięcy): 1,2 ml (120 mg).
Do 10,5 kg (12 do 23 miesięcy): 1,6 ml (160 mg).
Do 13 kg (2 do 3 lat): 2,0 ml (200 mg).
Do 18,5 kg (4 do 5 lat): 2,8 ml (280 mg).
Do 24 kg (6 do 8 lat): 3,6 ml (360 mg).
Do 32 kg (9 do 10 lat): 4,8 ml (480 mg).
Jeżeli pożądane działanie nie zostanie osiągnięte w ciągu 3 - 4 godzin, produkt leczniczy może być podawany co 4 godziny. W takim przypadku należy podawać dawkę 10 mg/kg mc.
Aby podać dawkę 10 mg/kg masy ciała co 4 godziny, należy stosować się do poniższych instrukcji:
Do 4 kg (0 do 3 miesięcy): 0,4 ml (40 mg).
Do 7 kg (4 do 8 miesięcy): 0,7 ml (70 mg).
Do 8 kg (9 do 11 miesięcy): 0,8 ml (80 mg).
Do 10 kg (12 do 23 miesięcy): 1 ml (100 mg).
Do 13 kg (2 do 3 lat): 1,3 ml (130 mg).
Do 18 kg (4 do 5 lat): 1,8 ml (180 mg).
Do 24 kg (6 do 8 lat): 2,4 ml (240 mg).
Do 32 kg (9 do 10 lat): 3,2 ml (320 mg).
U niemowląt o masie ciała poniżej 7 kg (w przybliżeniu w wieku 0-8 miesięcy) zaleca się stosowanie czopków, poza przypadkami, w których podanie tej postaci farmaceutycznej jest niemożliwe z przyczyn klinicznych (np. biegunka).
Maksymalna zalecana dawka: Dawka całkowita paracetamolu nie powinna być większa niż 60 mg/kg masy ciała u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Nie wolno przekraczać maksymalnej dawki dobowej z powodu ryzyka ciężkiego uszkodzenia wątroby.
Częstość podawania: U dzieci, podawanie produktu leczniczego powinno odbywać się w stałych odstępach czasu, włączając w to godziny nocne, najlepiej co 6 godzin, ale zachowując przerwy pomiędzy dawkami nie krótsze niż 4 godziny.
Niewydolność nerek: W przypadku ostrej niewydolności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), należy zwiększyć minimalną przerwę pomiędzy 2 kolejnymi dawkami produktu leczniczego, która powinna wynosić 8 godzin.
Niewydolność wątroby: W przypadku niewydolności wątroby zalecane jest zmniejszenie dawki i wydłużenie przerw pomiędzy kolejnymi dawkami.
W przypadku nawracającej gorączki, wysokiej gorączki (>39°C), objawów infekcji wtórnej, utrzymywania się objawów przez ponad 2 dni, pogorszenia lub pojawienia się nowych objawów, lekarz powinien ponownie dokonać klinicznej oceny zastosowanego leczenia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Przechowywanie
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować po upływie terminu ważności.
Po otwarciu, zawartość butelki powinna zostać zużyta maksymalnie w ciągu 6 miesięcy.
Działania niepożądane
Lek ten, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
ogólne złe samopoczucie,
niedociśnienie,
zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):
podczas stosowania dużych dawek leku lub podczas długotrwałego leczenia, może dojść do uszkodzenia wątroby (żółtaczka).
hipoglikemia,
mętny mocz,
działania niepożądane ze strony nerek,
wysypka skórna,
pokrzywka,
wstrząs anafilaktyczny,
zmiany liczby krwinek, takie jak neutropenia i leukopenia,
ciężkie reakcje skórne.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
W przypadku przedawkowania, ze względu na nieprzemijające uszkodzenia wątroby należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza, nawet jeśli pacjent czuje się dobrze.
Długotrwałe lub częste stosowanie produktu nie jest zalecane.
Należy poinformować pacjenta, aby nie przyjmował jednocześnie innych produktów leczniczych zawierających paracetamol.
Przyjęcie na raz wielokrotności dawki dobowej może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby. W takim przypadku nie dochodzi do utraty przytomności, lecz konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna.
Długotrwałe stosowanie bez nadzoru lekarza może być szkodliwe.
Dawka całkowita paracetamolu nie powinna być większa niż 60 mg/kg mc. na dobę u dzieci w wieku poniżej 12 lat i 3 g na dobę dla dorosłych oraz młodzieży.
Paracetamol powinien być stosowany z zachowaniem ostrożności w przypadku:
przewlekłego niedożywienia (niewielkie zapasy glutationu wątrobowego); masy ciała < 50 kg;
lekkiej do umiarkowanej niewydolności wątroby (w tym zespołu Gilberta);
ciężkiej niewydolności wątroby (> 9 wg skali Child-Pugh);
ostrej niewydolności wątroby;
równoczesnego stosowania produktów wpływających na czynność wątroby;
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Wstecz
Informacja dotycząca plików cookies
Strona internetowa korzysta z plików cookies. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce lub poprzez kliknięcie przycisku „Ustawienia Zaawansowane". Jeżeli zgadzasz się na wszystkie pliki cookies, wówczas kliknij „Zaakceptuj wszystkie i zamknij". Jeżeli nie zgadzasz się na zainstalowanie plików cookies, które nie są niezbędne dla działania strony kliknij “Odrzuć wszystkie i zamknij”.
Pliki cookies zwane także "ciasteczkami" są to pliki tekstowe zapisywane i przechowywane w pamięci urządzenia osoby korzystającej z Portalu wykorzystywanego do przeglądania stron internetowych (np. smartfon, tablet, komputer). Jest to powszechnie używana technologia, dzięki której możliwe jest zapamiętanie ustawień Twojego Urządzenia i wyświetlanie strony internetowej zgodnie z tymi ustawieniami. Przy każdej kolejnej wizycie Twoja przeglądarka internetowa odsyła zapisane pliki cookies z powrotem do strony internetowej, aby rozpoznała ona Twoje ustawienia i preferencje. Strona internetowa wykorzystuje dwa rodzaje plików cookies: sesyjne lub stałe. Aby strona internetowa funkcjonowała w sposób najbardziej odpowiedni oraz mogła dostosować się do Twoich preferencji, zaakceptuj wszystkie zgody poniżej. Jeżeli nie zgadzasz się na zainstalowanie plików cookies, które nie są niezbędne dla działania strony kliknij “Odrzuć wszystkie”. W każdej chwili możesz skorzystać z opcji “Zarządzaj zgodami cookies” gdzie możesz łatwo i samodzielnie zarządzać ustawieniami plików cookies.
Pliki niezbędne
Pliki te są niezbędne do tego, aby pomóc Ci w przeglądaniu naszej strony internetowej i korzystaniu z funkcji, takich jak przeglądania oferty i dokonywania zakupów, a także zapewnienia bezpieczeństwa strony internetowej i transakcji dokonywanych w ramach strony internetowej. Bez tych plików cookies strona internetowa nie działałby poprawnie. Pliki cookies tego rodzaju nie gromadzą żadnych danych osobowych.
Pliki statystyczne i analityczne
W celu zapewnienia łatwości użytkowania i aktualności strony internetowej korzystamy z tego typu plików cookies, aby zrozumieć, w jaki sposób odwiedzający korzystają z naszej strony internetowej. Dzięki temu możemy na przykład dowiedzieć się, które treści strony internetowej są najbardziej popularne, a także zapewnić stałą aktualizację i doskonalenie swoich treści. Gromadzone przez nas informacje są anonimowe i nie mamy możliwości przypisania tych informacji do Twoich danych osobowych.
Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie plików cookies ?
Pliki funkcjonalne
Tego typu cookies zapewniają dostęp do narzędzi i funkcjonalności, które ułatwiają korzystanie z Portalu. Za ich pomocą możliwe jest między innymi zapamiętanie Twoich ustawień i historii wyszukiwania. Gromadzone przez nas informacje są anonimowe i nie mamy możliwości przypisania tych informacji do Twoich danych osobowych.
Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie plików cookies ?