Herpex to przeciwwirusowy lek w formie kremu przeznaczony do stosowania miejscowego, którego substancją czynną jest acyklowir. Substancja ta wykazuje silne działanie na wirusy opryszczki Herpes simplex (HSV) typu 1 i 2. Lek nie wykazuje działania ogólnoustrojowego, a jedynie miejscowe, na niewielkiej powierzchni skóry w miejscu aplikacji. Można stosować go na zmienioną skórę warg oraz narządów płciowych.
Herpex 50 mg/ g, krem, 2 g
Cena
10,59 zł
Możliwe formy dostawy:
-
Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
-
Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)
Opis produktu
Wskazania
Leczenie zakażeń skóry wywołanych wirusami opryszczki zwykłej Herpes simplex typu 1 i 2.
Skład
1 g kremu zawiera:
- substancję czynną: acyklowir 50mg,
- pozostałe składniki: makrogologlicerydów stearyniany, dimetykon 350, alkohol cetylowy, wazelina biała, parafina ciekła, glikol propylenowy, woda oczyszczona.
Działanie
Lek działa na wirusy opryszczki Herpes simplex (HSV) typu 1 i 2.
Dawkowanie
- Cienką warstwę kremu należy nałożyć na zakażoną powierzchnię skóry 5 razy dziennie co 4 godziny, zachowując nocną przerwę. Aplikację leku należy wykonać za pomocą pałeczki kosmetycznej na miejsca zmienione i sąsiadującą z nimi powierzchnię skóry. W przypadku nakładania leku bezpośrednio palcami, przed i po jego aplikacji należy dokładnie umyć ręce, w celu uniknięcia zakażenia zmienionej chorobowo skóry lub rozprzestrzenienia się wirusa opryszczki na niezakażoną błonę śluzową i skórę.
Najczęstszym okresem stosowania leku jest 5 dni, jednak nie powinien on przekraczać 10 dni. W przypadku, gdy nie nastąpiło zagojenie zmian skórnych, należy kontynuować leczenie do czasu wygojenia lub utworzenia się strupów. Największą skuteczność lek wykazuje w przypadku stosowania natychmiast po wystąpieniu pierwszych objawów zakażenia wirusem opryszczki, takich jak pieczenie, swędzenie, uczucie napięcia i zaczerwienienia. Stosowanie leku w stadium wyczerpania strupów nie przynosi skuteczności.
Przeciwwskazania
- Leku nie należy stosować, jeżeli pacjent jest uczulony na:
- acyklowir,
- walacyklowir,
- glikol propylenowy lub którykolwiek z jego pozostałych składników.
Przechowywanie
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na oapkowaniu po EXP. Termin ważnośći oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
- Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, które nie są już potrzebne. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Działania niepożądane
- Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Niezbyt częstymi działaniami niepożądanymi są: przemijające uczucie pieczenia lub kłucia, nieznaczne wysuszenie lub złuszczenie skóry, świąd.
- Rzadkimi działaniami niepożądanymi są: rumień i kontaktowe zapalenie skóry.
- Bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi są: natychmiastowe reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy i pokrzywka.
Interakcje
- Należy poinformować o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, również o tych, które planuje on przyjmować, nawet jeśli są to leki wydawane bez przypisu lekarza.
- Istotne interakcje z innymi lekami nie są znane.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Lek może podrażniać błony śluzowe, dlatego nie wolno stosować go w jamie ustnej, w okolicach oczu lub pochwie.
- Należy unikać kontaktu leku z oczami.
- Parafina i wazelina zawarte w leku mogą zmniejszyć bezpieczeństwo stosowania prezerwatyw w przypadku jego aplikacji na narządy płciowe i w okolicy odbytu.
- Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami odporności przed zastosowaniem leku powinni skonsultować się z lekarzem, który może zalecić im przyjmowanie acyklowiru w postaci doustnej.
- Jeśli kobieta jest w ciąży, podejrzewa, że może być w ciąży lub planuje ciąże, przed rozpoczęciem stosowania leku.
- Lek Herpex można stosować w okresie ciąży jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść ze stosowania leku przez matkę przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka.
- Acyklowir może przenikać do mleka kobiecego, ale dawka otrzymywana przez niemowlę z pokarmem matki stosującej acyklowir w kremie jest nieznaczna.
- Zawarty w leku glikol propylenowy może wpływać podrażniająco na skórę, a alkohol etylowy może wywoływać miejscowe reakcje skórne, jak np. kontaktowe zapalenie skóry.
Podmiot odpowiedzialny
Sandoz GmbH
Biochemiestrasse 10
A-6250 Kundl, Austria
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.