Kategorie

Ginkofar Forte 80 mg, 60 tabletek powlekanych

Cena jednostkowa: 5,42 zł za 10 tabletek

Cena
32,49 zł

Produkt niedostępny
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (DPD, DHL, InPost Kurier lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)

Opis produktu

Ginkofar Forte to lek w postaci tabletek zawierający wyciąg z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba L.). Za substancje czynne wyciągu uważa się glikozydy flawonowe, ginkgolidy oraz bilobalid. Każda tabletka produktu leczniczego Ginkofar Forte zawiera 80 mg składnika aktywnego.

Ginkofar Forte 80 mg z miłorzębem w tabletkach — działanie

Tabletki Ginkofar Forte poprawiają przepływ krwi w mózgu, rozszerzają naczynia krwionośne i zapobiegają agregacji płytek. Lek stosuje się w celu poprawy zdolności poznawczych u osób starszych, jak również poprawy jakości życia w łagodnej demencji. Wskazaniem do stosowania preparatu jest m.in. osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związane z wiekiem. Lek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych. Badania pokazują, że Ginkofar Forte zaczyna działać po upływie 8 tygodni, zaleca się więc, aby leczenie kontynuować przynajmniej przez kilka tygodni. Jeśli po upływie 3 miesięcy stosowania nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

Wskazania

Ginkofar Forte jest wskazany do stosowania w celu:

  • poprawy zdolności poznawczych osób starszych (osłabienie pamięci i sprawności umysłowej związanej z wiekiem),
  • poprawy komfortu życia w łagodnej demencji.

Skład

1 tabletka zawiera:

  • substancję czynną: Ginkgo bilobae folium extractum siccum (35-67:1), ekstrahent-aceton 60% (v/v), wyciąg suchy z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba L., folium) 80 mg, w tym natywny: 90-100% o składzie: 22-27% ginkgoflawonoglikozydów, 5-7% laktonów terpenowych, w tym: 2,8-3,4% ginkgolidów A, B i C oraz 2,6-3,2% bilobalidu, nie więcej niż 5 ppm kwasów ginkgolowych,
  • substancja pomocnicza: glukoza ciekła 0-10%,
  • pozostałe składniki: rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, powidon, krospowidon, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, otoczka tabletki: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 4000, talk, tlenek żelaza żółty (E 172).

Działanie

Poprawa przepływu krwi w mózgu, rozszerzanie naczyń krwionośnych i zapobieganie agregacji płytek.

Dawkowanie

Jak zażywać Ginkofar Forte w tabletkach?

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

  • Dorośli: 1 tabletka trzy razy na dobę.
  • Przyjmować doustnie, po posiłku, popijając płynem.

Leczenie powinno trwać przynajmniej 8 tygodni. Jeżeli nastąpiło pogorszenie objawów lub po 3 miesiącach stosowania leku nie następuje poprawa, należy zwrócić się do lekarza. Po trzech miesiącach należy poradzić się lekarza, czy powinno się kontynuować leczenie.

Przeciwwskazania

  • Uczulenie na wyciąg z liścia miłorzębu japońskiego lub którykolwiek z pozostałych składników leku Ginkofar Forte w tabletkach.
  • Ciąża.

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.


Bardzo często (częściej niż u 1 osoby na 10):

  • ból głowy.


Często (u 1 do 10 osób na 100):

  • zawroty głowy,
  • dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, bóle brzucha, nudności, wymioty).


Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):

  • krwawienie z poszczególnych narządów (oczu, nosa, krwotok z przewodu pokarmowego i naczyń mózgowych). Ryzyko krwawień wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania leków rozrzedzających krew (przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych),
  • reakcje uczuleniowe (wstrząs alergiczny),
  • alergiczne reakcje skórne (rumień, obrzęk, świąd i wysypka).

Interakcje

  • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie, lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. W szczególności należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent regularnie stosuje jakikolwiek z poniższych leków:
    • przeciwzakrzepowe (fenprokumon, warfaryna),
    • przeciwpłytkowe (klopidogrel, kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne),
    • efawirenz (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV),
    • nifedypina (stosowana w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi),
    • talinolol (stosowany w leczeniu chorób serca i wysokiego ciśnienia krwi),
    • dabigatran (stosowany w zapobieganiu powstawania zakrzepów).

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Przed rozpoczęciem stosowania leku Ginkofar Forte należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, jeśli u pacjenta występuje zwiększona skłonność do krwawień (skaza krwotoczna).
  • Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe lub przeciwpłytkowe (tzw. leki rozrzedzające krew), powinny skontaktować się z lekarzem przed zastosowaniem tego leku.
  • Przed zabiegiem operacyjnym należy poinformować lekarza lub stomatologa o stosowaniu leku. Zaleca się przerwać stosowanie leku przynajmniej 3 – 4 dni przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym, takim jak np. wyrywanie zęba.
  • Należy zachować ostrożność u pacjentów z padaczką, gdyż nie można wykluczyć pojawienia się kolejnych napadów podczas przyjmowania leku.
  • W przypadku braku poprawy lub nasilenia objawów chorobowych podczas stosowania leku należy skontaktować się z lekarzem, lub farmaceutą.
  • Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.


Stosowanie u dzieci i młodzieży

  • Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.


Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

  • Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku.
  • Lek jest przeciwwskazany do stosowania podczas ciąży, ze względu na brak wystarczających danych oraz ryzyko zwiększonej skłonności do krwawień.
  • Ze względu na brak wystarczających danych, leku nie zaleca się stosować w okresie karmienia piersią.


Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Brak danych dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych. 

Podmiot odpowiedzialny

Biofarm Sp. z o.o.
ul. Wałbrzyska 13
60-198 Poznań

Dodatkowe informacje

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ginkofar Forte

Miłorząb japoński – dla poprawy kondycji skóry i nie tylko

Miłorząb japoński to długowieczne drzewo, które naturalnie występuje na terenach górskich położonych w Chinach. Do Europy roślinę tę sprowadzono w XVIII wieku. Drzewo to cenione jest ze względu na liczne właściwości lecznicze oraz kosmetyczne.

Skład i właściwości miłorzębu japońskiego

Najcenniejsza część miłorzębu japońskiego to jego liście. Zawarte są w nich flawonoidy, hydrokwasy, biflawony, steroidy i laktony terpenowe. To tylko część z kilkudziesięciu substancji aktywnych, których obecność stwierdza się w liściach tej rośliny.

Wymienione flawonoidy wpływają na działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne. Można liczyć na skuteczną ochronę przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Miłorząb japoński ma znaczenie dla zachowania kondycji układu krwionośnego, jak i poprawę krążenia. Efektem jest dotlenienie komórek mózgowych, co owocuje większymi zdolnościami koncentracji i lepszą pamięcią.

Po preparaty z zawartością miłorzębu japońskiego takie jak Ginkofar Forte mogą sięgać osoby nie tylko mające problemy z pamięcią. Roślina ta łagodzi demencję, dzięki czemu polecana jest osobom starszym. Ponadto wzmacnia sprawność umysłu.

Leki, w których występuje miłorząb japoński, taki jak Ginkofar Forte, korzystają z ginkoflawonoglikozydów, które stanowią substancję aktywną. Preparaty, w których zastosowano ekstrakt z liści, mają za zadanie wspomagać pamięć i regulować krążenie krwi.

Za usprawnienie przepływu krwi i zapobieganie zlepianiu płytek krwi prowadzącemu do powstawania zakrzepów, odpowiedzialne są laktony terpenowe obecne w miłorzębie japońskim.

Flawonoidy i laktony terpenowe

Najważniejsze dla oddziaływania mózgu substancje zawarte w miłorzębie japońskim, to flawonoidy oraz laktony terpenowe. Pozytywny wpływ ich działania odczuwa się po kilku tygodniach lub kilku miesiącach stosowania. Mają one znaczenie dla poprawy krążenia w naczyniach mózgowych. Efektem jest sprawniejsze przekazywanie impulsów nerwowych, co owocuje poprawą koncentracji, lepszą pamięcią oraz usprawnieniem procesów myślowych.