Liść brzozy
O brzozie – popularnym w Polsce drzewie – mówi się, że posiada magiczne właściwości. Wedle ludowych wierzeń to jedyny gatunek drzewa, w które nie uderza piorun. Ponadto namawia się spacerujących do przytulania się do brzózek, ponieważ ich liście wpływają na niwelowanie jonów dodatnich, jonizując ujemnie powietrze i sprzyjając poprawie warunków życia. Jakie cenne właściwości i możliwości zastosowania, niesie ze sobą liść brzozy?
Liść brzozy – cenne źródło związków aktywnych
Liść brzozy wykazuje wysoką zawartość związków aktywnych. W jego składzie występują związki flawonoidowe – hiperozyd, mirycetyna i luteolina. Ponadto garbniki katechinowe, saponiny, związki trójterpenowe, kwasy organiczne – w tym kwas askorbowy, żywice, sole mineralne oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Obecne związki aktywne pozwalają na wsparcie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Liść brzozy, za sprawą obecnych w nim substancji, wspomaga również oczyszczanie organizmu.
Medycyna ludowa stawiała na liście brzóz, ponieważ uznawano je za wiosenny środek, który był w stanie uśmierzać ból i wzmacniać siły witalne. Zawartość związków czynnych ma znaczenie dla pracy układu moczowego. Liść brzozy może wykazywać działanie moczopędne, ale i pobudzające pracę nerek. Dzięki temu łatwiej uporać się z infekcjami układu moczowego, jak i usunąć z organizmu nagromadzony nadmiar wody. To z kolei wpływa na zmniejszanie obrzęków.
W liściach brzozy znajduje się między innymi kwas betulinowy, który sprzyja powstawaniu prawidłowej odpowiedzi organizmu na stan zapalny. W efekcie można łagodzić bóle stawów i kości, które pojawiają się ze względu na rozwijającą się infekcję.
Właściwości kosmetyczne liścia brzozy
Liść brzozy znajduje swoje zastosowanie w pielęgnacji skóry i włosów. Wspomniane składniki mają znaczenie dla zachowania prawidłowych funkcji skóry. Ponadto przyrządzenie naparu z liści daje szansę na zastosowanie zewnętrzne, nawet na skórę podrażnioną i zmagającą się z chorobami dermatologicznymi. Taki napar działa kojąco, a do tego poprawia kondycję skóry głowy i wspomaga w ograniczaniu wypadania włosów.
Korzystnie dla osób odchudzających się
Właściwości, jakie oferuje liść brzozy, sprzyjają walce ze zbędnymi kilogramami. Największe znaczenie ma fakt, że można liczyć na działanie moczopędne i oczyszczające. Dzięki temu łatwiej o wspomnianą utratę wody z organizmu. Skuteczne pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii wpływa na przyspieszony metabolizm.
Nie tylko napary
Z liści brzozy można przygotować napar do picia, ale nie tylko. Na bazie świeżych lub suszonych liści przyrządza się także herbatkę. Suszone liście powinny być jednak zbierane z dala od miasta, ponieważ łatwo gromadzą się w nich zanieczyszczenia. Uzyskaną herbatę można wykorzystać do zewnętrznego przemywania twarzy. Sprawdza się ponadto jako okład na oczy lub płukanka do włosów. Poprawa stanu skóry następuje ze względu na zawartość saponin. Takie specyfiki można przygotować samodzielnie, ale równie dobrze sprawdzają się suszone odpowiedniki dostępne między innymi w sklepach zielarskich. Tak szerokie zastosowanie i właściwości sprawiają, że dla liści brzozy dobrze jest znaleźć miejsce w swojej kuchni, a także w łazience, gdy w grę wchodzi pielęgnacja skóry i włosów.