Flegatussin to lek w postaci syropu, który ułatwia odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Jego substancjami czynnymi są bromoheksyny chlorowodorek (Bromhexini hydrochloridum) oraz wyciąg płynny wodny z liści babki lancetowatej i kwiatów dziewanny (Extractum fluidum aquosum ex Plantaginis lanceolatae folii et Verbasci floribus). Stosuje się go w stanach zapalnych dróg oddechowych u osób dorosłych, a także u młodzieży i dzieci powyżej 6. roku życia.
Flegatussin, syrop, 115 ml
Cena
14,79 zł
Możliwe formy dostawy:
-
Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
-
Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)
Opis produktu
Wskazania
Flegatussin syrop stosuje się u osób powyżej 6. roku życia w:
- kaszlu z utrudnionym odkrztuszaniem (w przebiegu stanów zapalnych dróg oddechowych).
Skład
Flegatussin syrop – aktywne składniki
100 g leku zawiera:
- substancje czynne: bromoheksyny chlorowodorek 0,04 g, płynny wyciąg (1:3) z liści babki lancetowatej i kwiatów dziewanny 36 g,
- substancje pomocnicze: sacharoza, sodu benzoesan, potasu sorbinian, kwas cytrynowy jednowodny, aromat cytrynowy 0453282 (zawiera między innymi: butylohydroksyanizol, bergapten, substancje aromatyzujące: aldehyd cynamonowy, cytral, cytronellol, geraniol, d-limonen, linalol, etanol), woda oczyszczona.
Działanie
Ułatwienie odkrztuszania.
Dawkowanie
Jak stosować lek Flegatussin?
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
- Dzieci od 6. do 12. roku życia: 5 ml syropu 3-4 razy na dobę.
- Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia: 10 ml syropu 3 razy na dobę.
- Lek podaje się doustnie. Dołączona do opakowania miarka umożliwia łatwe odmierzenie 5 ml lub 10 ml syropu.
W czasie stosowania leku Flegatussin należy przyjmować dużo płynów, ponieważ pomaga to w wywołaniu prawidłowego odruchu wykrztuśnego i zapobieganiu podrażnienia układu oddechowego.
Przeciwwskazania
- Stwierdzona nadwrażliwość na: bromoheksyny chlorowodorek, liść babki lancetowatej, kwiat dziewanny lub na dowolną z substancji pomocniczych syropu.
- Czynna choroba wrzodowa żołądka, ponieważ lek może nasilać objawy choroby.
- Nie podawać leku dzieciom poniżej 6. roku życia.
Przechowywanie
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Działania niepożądane
Lek ten, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Podczas stosowania syropu Flegatussin mogą wystąpić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty). Stosowanie leku może nasilić objawy choroby wrzodowej żołądka.
- Jeżeli wystąpią dowolne objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niewymienione w ulotce dołączonej do opakowania leku, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Rzadko (występują u mniej niż 1 na 1000, ale więcej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- reakcje nadwrażliwości,
- wysypka, pokrzywka.
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10000 pacjentów):
- bóle i zawroty głowy.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- reakcje anafilaktyczne, w tym: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy (szybko postępujący obrzęk skóry, tkanki podskórnej, błony śluzowej lub tkanki podśluzówkowej), świąd,
- ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry, w tym: rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna martwica naskórka, ostra uogólniona krostkowica.
Interakcje
- Nie stosować jednocześnie z lekami przeciwkaszlowymi (np. kodeiną). Bromoheksyna może zwiększać stężenie niektórych antybiotyków (amoksycyliny, cefuroksymu, erytromycyny, doksycykliny) w tkance płucnej.
Stosowanie leku z jedzeniem i piciem
- Lek należy przyjmować po posiłku.
- W czasie kuracji należy przyjmować dużą ilość płynów.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Flegatussin należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
- Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u pacjentów z astmą oskrzelową.
- Należy zaprzestać stosowania produktu i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem ochrony zdrowia w przypadkach wystąpienia:
- duszności,
- gorączki,
- ropnej plwociny
- Znane są przypadki ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem bromoheksyny chlorowodorku. Podczas ich wczesnej fazy mogą pojawić się objawy grypopodobne, np. gorączka, bóle mięśni, nieżyt nosa, kaszel i ból gardła. W przypadku wystąpienia takich objawów, lub wysypki (w tym zmian na błonach śluzowych, np. jamy ustnej, gardła, nosa, oczu, narządów płciowych) należy niezwłocznie odstawić lek i udać się do lekarza.
- W przypadku zaburzeń czynności nerek i wątroby przed zastosowaniem leku należy skonsultować to z lekarzem, ponieważ metabolity bromoheksyny chlorowodorku mogą w takiej sytuacji kumulować się w wątrobie i nerkach.
- Jeżeli po upływie 7 dni od rozpoczęcia stosowania leku nie ma poprawy lub nastąpiło pogorszenie objawów należy zwrócić się o poradę do lekarza.
- Flegatussin zawiera sacharozę, sodu benzoesan, sód i etanol. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą, nietolerancją niektórych cukrów, chorobą alkoholową lub innymi schorzeniami, które skutkują ograniczeniami w diecie.
- W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku mogą wystąpić objawy takie, jak nudności i wymioty. W takiej sytuacji należy odstawić lek i skonsultować się z lekarzem.
- Pominięcie dawki leku nie ma istotnego wpływu na przebieg leczenia, należy więc kontynuować terapię od kolejnej dawki, według ulotki bądź wskazań lekarza.
- Nie stosuje się dawki podwójnej w celu uzupełnienia dawki pominiętej.
- Nie należy przyjmować leku bezpośrednio przed snem, ponieważ istnieje możliwość nasilenia odruchu kaszlu.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się o poradę do lekarza lub farmaceuty.
- Lek zawiera sacharozę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
- Nie podawać dzieciom poniżej 6. roku życia.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
- Będąc w ciąży, karmiąc piersią, przypuszczając ciążę lub planując dziecko należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
- Nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
- Należy zachować ostrożność, ponieważ mogą wystąpić zawroty głowy, co z kolei może mieć wpływ na na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Podmiot odpowiedzialny
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
ul. Pelplińska 19
83-200 Starogard Gdański
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.