Fervex 500 mg + 200 mg + 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, 12 saszetek

Fervex 500 mg + 200 mg + 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, 12 saszetek

Kategorie

Fervex 500 mg + 200 mg + 25 mg, granulat do sporządzania roztworu doustnego, 12 saszetek

Cena jednostkowa: 18,33 zł za 10 saszetek

Cena
21,99 zł

Produkt dostępny
Wysyłamy w 1 dzień roboczy
Możliwe formy dostawy:
  • Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
  • Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP, Punkt Odbioru Gemini lub GEMINI Punkt Odbioru pozostałe miasta)

Opis produktu

Fervex 12 to lek stosowany do doraźnego leczenia objawów przeziębienia, grypy oraz stanów grypopodobnych u dzieci powyżej 15 roku życia, oraz dorosłych.

Frevex – składniki:

Preparat jest produktem leczniczym złożonym, którego substancjami aktywnymi są:

  • paracetamol: o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym,
  • maleinian feniraminy: zmniejszający obrzęk i przekrwienie błon śluzowych nosa,
  • kwas askorbowy: uzupełniający niedobory witaminy C w organizmie.

Można stosować go w doraźnym leczeniu objawów przeziębienia, grypy bądź stanów grypopodobnych, jak ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa bądź gardła. W przypadku wystąpienia zakażenia bakteryjnego może być konieczne wdrożenie leczenia antybiotykami.

Lek posiada formę granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Pojedyncze dawki leku zostały opakowane w 12 saszetek.

Wskazania

Doraźne leczenie objawów grypy, przeziębienia i stanów grypopodobnych (ból głowy, gorączka, zapalenie błony śluzowej nosa i gardła) u dorosłych i dzieci powyżej 15 lat.

Skład

1 saszetka zawiera:

  • paracetamol 500 mg, kwas askorbowy 200 mg, maleinian feniraminy 25 mg, substancje pomocnicze: sacharoza (11,5 g), bezwodny kwas cytrynowy, guma akacjowa, sacharyna sodowa, naturalny aromat cytrynowo-rumowy.

Działanie

Przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, zmniejszające przekrwienie i obrzęk błon śluzowych.

Dawkowanie

  • Dorośli i dzieci powyżej 15 lat: 1 saszetka 2 lub 3 razy na dobę.

Przeciwwskazania

Kiedy nie stosować leku Fervex:

  • W przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.
  • Jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek.
  • W przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania.
  • Jeśli u pacjenta występuje rozrost gruczołu krokowego z utrudnionym oddawaniem moczu.
  • U dzieci i młodzieży poniżej 15 lat.
  • Jeśli pacjent cierpi na nietolerancję fruktozy, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy bądź ma niedobór sacharazy – izomaltazy (ze względu na zawartość sacharozy w leku).

Przechowywanie

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. 

  • Związane z feniraminą:
    • Mogą wystąpić objawy niepożądane o różnym nasileniu, zależne oraz niezależne od dawki:
      • Działania neurowegetatywne:
        • uspokojenie lub senność, bardziej nasilone w początkowym okresie leczenia,
        • objawy antycholinergiczne takie jak suchość błon śluzowych, zaparcia, zaburzenia akomodacji,
        • rozszerzenie źrenic, kołatanie serca, ryzyko zatrzymania moczu,
        • niedociśnienie ortostatyczne,
        • zaburzenia równowagi, zawroty głowy, zaburzenia pamięci lub koncentracji uwagi, częściej u osób w wieku podeszłym,
        • zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenia,
        • splątanie, omamy,
        • rzadziej objawy o typie pobudzenia: niepokój ruchowy, nerwowość, bezsenność.
      • Reakcje nadwrażliwości (rzadkie):
        • rumień, świąd, wyprysk, plamica, pokrzywka,
        • obrzęk, rzadziej obrzęk Quinckego (obrzęk warg, języka czy krtani),
        • wstrząs anafilaktyczny (rodzaj ogólnoustrojowej reakcji alergicznej typu natychmiastowego z zaburzeniami krążenia i oddychania).
      • Objawy ze strony układu krwiotwórczego:
        • leukocytopenia (zmniejszona liczba białych krwinek), neutropenia (zmniejszona liczba granulocytów),
        • małopłytkowość (zmniejszona liczba płytek krwi),
        • niedokrwistość hemolityczna.
  • Związane z paracetamolem:
    • Opisywano nieliczne przypadki reakcji nadwrażliwości takich jak: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk Quinckego, rumień, pokrzywka i wysypka skórna.
    • W przypadku wystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast zaprzestać podawania tego leku i leków o podobnym składzie.
    • Obserwowano wyjątkowo rzadkie przypadki małopłytkowości (zmniejszona liczba płytek krwi), leukocytopenii i neutropenii.

Interakcje

  • Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich przyjmowanych aktualnie, lub ostatnio lekach, również tych, które wydawane są bez recepty.

Ze względu na zawartość feniraminy

  • Niezalecane połączenia
    • Alkohol nasila działanie uspokajające większości leków przeciwhistaminowych – antagonistów receptora H1. Zmiany w zdolności skupienia uwagi mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.
    • Należy unikać przyjmowania napojów alkoholowych lub leków zawierających alkohol.
  • Połączenia, które należy stosować ostrożnie
    • Inne leki o działaniu uspokajającym:
      • pochodne morfiny (leki przeciwbólowe, przeciwkaszlowe), neuroleptyki, barbiturany, benzodiazepiny, leki przeciwlękowe inne niż benzodiazepiny (np. meprobamat), leki nasenne, leki przeciwdepresyjne o działaniu uspokajającym (amitryptylina, doksepina, mianseryna, mirtazapina, trimipramina), leki przeciwhistaminowe blokujące receptor H1 o działaniu uspokajającym, leki przeciwnadciśnieniowe o działaniu ośrodkowym, baklofen i talidomid.
    • Zwiększenie hamowania ośrodkowego układu nerwowego i związane z tym zmiany w zdolności skupienia uwagi mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
    • Inne leki o działaniu atropinowym:
      • przeciwdepresyjne o budowie podobnej do imipraminy, większość leków przeciwhistaminowych blokujących receptor H1, antycholinergiczne leki przeciwparkinsonowskie, leki atropinopodobne o działaniu przeciwskurczowym, dyzopiramid, neuroleptyki z grupy pochodnych fenotiazyny, klozapina.
      • Sumowanie się działań niepożądanych atropinopodobnych takich jak zatrzymanie moczu, zaparcia i suchość w jamie ustnej.

Ze względu na zawartość paracetamolu

  • Salicylamid wydłuża czas wydalania paracetamolu.
  • Ryfampicyna, leki przeciwpadaczkowe, leki nasenne z grupy barbituranów i inne leki indukujące enzymy mikrosomalne stosowane łącznie z paracetamolem zwiększają ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • Kofeina nasila działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu.
  • Jednoczesne stosowanie dużych dawek paracetamolu i niesteroidowych leków przeciwzapalnych może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.
  • Paracetamol nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny.
  • Paracetamol stosowany z inhibitorami MAO może wywołać stan pobudzenia i wysoką gorączkę.
  • Paracetamol może wpływać na oznaczenie stężenia kwasu moczowego we krwi metodą fosforowolframową, jak również oznaczenie stężenia glukozy metodą oksydazowo — peroksydazową.

Ze względu na zawartość kwasu askorbowego

  • Kwas askorbowy może zmniejszać skuteczność warfaryny i stężenie flufenazyny w osoczu oraz zmniejsza pH moczu, co może mieć wpływ na wydalanie innych, równocześnie stosowanych leków.

Stosowanie leku Fervex z alkoholem

  • Picie napojów alkoholowych lub przyjmowanie środków uspokajających (zwłaszcza barbituranów) nasila działanie uspokajające leków przeciwhistaminowych, dlatego należy unikać jednoczesnego ich przyjmowania. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

  • Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż 5 dni.
  • Nie należy jednocześnie z lekiem Fervex przyjmować innych leków zawierających paracetamol. U osób dorosłych o masie ciała większej niż 50 kg, całkowita dawka dobowa paracetamolu nie może być większa niż 4 g (4000 mg).  W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Przyjęcie dawki większej od zalecanej może powodować niebezpieczne uszkodzenia wątroby. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u pacjentów głodzonych i regularnie pijących alkohol.
  • Z lekarzem muszą skonsultować możliwość stosowania leku pacjenci z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej.
  • W czasie stosowania leku Fervex nie zaleca się picia napojów  alkoholowych, stosowania leków zawierających alkohol i przyjmowania środków uspokajających.
  • W przypadku stosowania diety ubogocukrowej bądź cukrzycy należy uwzględnić obecność cukru w leku (każda saszetka zawiera 11,555 g sacharozy).
  • Nie należy stosować leku po wpływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.

Stosowanie leku u dzieci

  • Lek może być stosowany u dzieci powyżej 15 lat.

Stosowanie leku u osób z zaburzeniami czynności nerek i (lub) wątroby

  • Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku podawania leku pacjentom z zaburzeniami czynności nerek. W przypadku zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min), należy zachować co najmniej 8-godzinne przerwy pomiędzy dawkami.

Stosowanie leku u osób w podeszłym wieku

  • Nie ma przeciwwskazań.  

Ciąża i karmienie piersią

  • Stosowanie leku nie jest zalecane w czasie ciąży i okresie karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

  • Lek może powodować senność wpływającą na sprawność psychofizyczną osób prowadzących pojazdy i obsługujących maszyny.

Podmiot odpowiedzialny

UPSA SAS
3, rue Joseph Monier
92500 Rueil-Malmaison, Francja 

Dodatkowe informacje

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.