Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. W przypadku wystąpienia lub utrzymywania się u pacjenta jakichkolwiek spośród niżej wymienionych działań niepożądanych, pacjent powinien natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą.
- W miejscu zastosowania leku może wystąpić łagodna reakcja (bladość lub zaczerwienienie skóry, niewielki obrzęk, początkowo uczucie pieczenia lub swędzenia). Są to zwyczajne reakcje na plaster i leki znieczulające, które ustępują po krótkim czasie bez konieczności jakiegokolwiek postępowania medycznego.
- W przypadku wystąpienia u pacjenta jakichkolwiek niepokojących lub nietypowych działań, lub reakcji podczas stosowania leku Emla plaster należy zaprzestać jego stosowania i natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Częste (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób):
- przemijające miejscowe reakcje skórne (bladość, zaczerwienienie, obrzęk) w miejscu poddanym działaniu leku podczas stosowania na skórę.
Niezbyt częste (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób):
- początkowe łagodne odczucie pieczenia, świądu lub ciepła w miejscu poddanym działaniu leku podczas stosowania na skórę.
Rzadkie (mogą dotyczyć do 1 na 1000 osób):
- reakcje alergiczne, które w rzadkich przypadkach mogą doprowadzić do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (wysypka skórna, obrzęk, gorączka, utrudnienie oddychania i omdlenie),
- methemoglobinemia (zaburzenie dotyczące krwi),
- niewielkie punktowe krwawienie (wybroczyny) w miejscu poddanym działaniu leku (szczególnie u dzieci z wypryskiem po dłuższym czasie działania leku),
- podrażnienie oczu, jeżeli przypadkowo dojdzie do kontaktu oczu z lekiem emla plaster podczas jego stosowania na skórę.
Dodatkowe działania niepożądane u dzieci:
- methemoglobinemia, zaburzenie krwi, które jest częściej obserwowane u dzieci, często w związku z przedawkowaniem u noworodków i niemowląt w wieku od 0 do 12 miesięcy.