Desmoxan to kuracja przeznaczona dla osób, które pragną odzwyczaić się od palenia tytoniu. Zawarta w składzie cytyzyna, substancja czynna leku, w trakcie trwania kuracji regularnie wypiera nikotynę z organizmu, co doprowadza do stopniowego zmniejszania uzależnienia od nikotyny i odzwyczajania się od palenia tytoniu. Łagodzi objawy odstawienia i hamuje uciążliwy głód nikotynowy, dzięki czemu ułatwia rezygnację z palenia papierosów już w pierwszych dniach kuracji. Jedno opakowanie zawierające 100 tabletek wystarcza na pełną 25-dniową terapię.
Desmoxan 1,5 mg, 100 tabletek
Cena
49,15 zł
Opis produktu
Wskazania
Dla osób, które chcą przestać palić w celu odzwyczajaniu się od palenia tytoniu i zmniejszeniu głodu nikotynowego.
Skład
1 tabletka zawiera:
- substancję czynną: cytyzyna 1,5 mg,
- substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna
bezwodna, stearynian magnezu. - skład kapsułki twardej: tytanu dwutlenek, indygotyna, żelatyna.
Działanie
Łagodzi objawy związane z odstawieniem nikotyny.
Dawkowanie
- Desmoxan należy przyjmować zgodnie z poniższym schematem:
- od 1. do 3. dnia: 1 tabletka co 2 godziny (6 tabletek dziennie),
- od 4. do 12. dnia: 1 tabletka co 2,5 godziny (5 tabletek dziennie),
- od 13. do 16. dnia: 1 tabletka co 3 godziny (4 tabletki dziennie),
- od 17. do 20. dnia: 1 tabletka co 5 godzin (3 tabletki dziennie),
- od 21. do 25. dnia: 1-2 tabletki na dobę (do 2 tabletek dziennie).
- Najpóźniej 5-tego dnia po rozpoczęciu terapii należy zrezygnować z palenia.
- Nie należy palić podczas trwania terapii, gdyż może to nasilić działania niepożądane.
- W przypadku, gdy rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie i po upływie 2 do 3 miesięcy można je rozpocząć ponownie.
Przeciwwskazania
- Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
- Niestabilna dławica piersiowa.
- Przebyty niedawno udar mózgu.
- Przebyty niedawno zawał mięśnia sercowego.
- Klinicznie istotne zaburzenia rytmu serca.
- Okres ciąży i laktacji.
- Nie zaleca się jego stosowania u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek ze względu na brak doświadczenia klinicznego z produktem leczniczym Desmoxan u pacjentów w tej grupie.
- Ze względu na ograniczone doświadczenie kliniczne, nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Desmoxan u osób w podeszłym wieku (powyżej 65 lat).
- Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Desmoxan u osób w wieku poniżej 18 lat. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego Desmoxan u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Przechowywanie
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią i światłem.
Działania niepożądane
- Badania kliniczne i dotychczasowe doświadczenie w stosowaniu wskazują na dobrą tolerancję cytyzyny.
- Odsetek pacjentów, którzy przerywali leczenie cytyzyną z powodu działań niepożądanych, wynosił 6-15,5% i w badaniach kontrolowanych był porównywalny do odsetka pacjentów przerywających leczenie w grupie otrzymującej placebo.
- Zwykle obserwowano działania niepożądane, o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, dotyczące najczęściej układu pokarmowego. Większość z nich występowała głównie w początkowym okresie terapii i ustępowała wraz z jej trwaniem. Objawy te mogły być również wynikiem zaprzestania palenia tytoniu, a nie stosowania produktu leczniczego.
- Wszystkie działania niepożądane, pogrupowane ze względu na klasyfikację układów i narządów oraz częstość występowania u pacjentów w badaniach klinicznych:
Zaburzenia metabolizmu i odżywania:
- bardzo często: zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała.
Zaburzenia układu nerwowego:
- bardzo często (≥ 1/10): zawroty głowy, rozdrażnienie, zmiany nastroju, lęk, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary senne), bóle głowy,
- często (≥ 1/100 i <1/10): trudności w koncentracji,
- niezbyt często (≥ 1/1000 i <1/100): uczucie ciężkości głowy, osłabienie popędu płciowego.
Zaburzenia oka:
- niezbyt często (≥ 1/1000 i <1/100): łzawienie.
Zaburzenia serca:
- bardzo często (≥ 1/10): przyspieszenie akcji serca,
- często (≥ 1/100 i <1/10): zwolnienie akcji serca.
Zaburzenia naczyniowe:
- bardzo często (≥ 1/10): nadciśnienie tętnicze.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:
- niezbyt często (≥ 1/1000 i <1/100): duszność, wzmożone odkrztuszanie.
Zaburzenia żołądka i jelit:
- bardzo często (≥ 1/10): suchość w jamie ustnej, biegunka, nudności, zmiany smaku, zgaga, zaparcia, wymioty, bóle brzucha (głównie w nadbrzuszu),
- często (≥ 1/100 i <1/10): wzdęcia, pieczenie języka,
- niezbyt często (≥ 1/1000 i <1/100): nadmierne ślinienie.
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej:
- bardzo często (≥ 1/10): wysypka,
- niezbyt często (≥ 1/1000 i <1/100): wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry.
Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej:
- bardzo często (≥ 1/10): bóle mięśniowe.
Zaburzenia ogólne i w miejscu podania:
- bardzo często (≥ 1/10): męczliwość,
- często (≥ 1/100 i <1/10): złe samopoczucie,
- niezbyt często (≥ 1/1000 i <1/100): zmęczenie.
Badania diagnostyczne:
- niezbyt często (≥ 1/1000 i <1/100): wzrost aktywności aminoransferaz.
Interakcje
- Nie należy stosować jednocześnie z innymi lekami przeciwgruźliczymi.
- Brak jest danych klinicznych dotyczących istotnych interakcji z innymi lekami.
- Jednoczesne stosowanie produktu leczniczego oraz palenie tytoniu lub przyjmowanie produktów zawierających nikotynę może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny.
- Nie wiadomo, czy Desmoxan może zmniejszać skuteczność hormonalnych środków antykoncepcyjnych działających ogólnoustrojowo, a zatem kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne działające ogólnoustrojowo powinny stosować dodatkową metodę barierową.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Produkt leczniczy Desmoxan powinien być stosowany tylko u osób, które mają poważny zamiar odzwyczajenia się od palenia tytoniu.
- Pacjent powinien być świadomy, że równoczesne stosowanie produktu leczniczego oraz palenie tytoniu lub stosowanie produktów zawierających nikotynę może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny.
- Desmoxan należy ostrożnie stosować w przypadku choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, guza chromochłonnego nadnerczy, miażdżycy tętnic i innych chorób naczyń obwodowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, choroby refluksowej przełyku, nadczynności tarczycy, cukrzycy oraz schizofrenii.
- Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne zawarte w dymie tytoniowym indukują metabolizm leków metabolizowanych przez cytochrom CYP1A2 (i prawdopodobnie również CYP 1A1). Zaprzestanie palenia przez osobę palącą może prowadzić do spowolnienia metabolizmu, a w konsekwencji wzrostu stężenia tych leków w krwi. Ma to potencjalne znaczenie kliniczne dla produktów o wąskim indeksie terapeutycznym, np. teofilina, takryna, klozapina i ropinirol.
- Stężenia w osoczu innych produktów leczniczych metabolizowanych częściowo przez CYP1A2, np. imipramina, olanzapina, klomipramina i fluwoksamina mogą również wzrastać po zaprzestaniu palenia, chociaż brak jest danych potwierdzających tę hipotezę, a potencjalne znaczenie kliniczne tego działania dla wyżej wymienionych leków nie jest znane. Ograniczone dane wskazują, że metabolizm flekainidu i pentazocyny może być również indukowany przez palenie tytoniu.
- Obniżenie nastroju, rzadko obejmujące myśli samobójcze i próbę samobójczą, może być objawem odstawienia nikotyny. Lekarze powinni mieć świadomość możliwości wystąpienia ciężkich objawów
- neuropsychiatrycznych u pacjentów, którzy próbują zaprzestać palenia, niezależnie od tego, czy stosują oni terapię antynikotynową, czy też nie.
- Zaprzestanie palenia, z zastosowaniem farmakoterapii lub bez niej, może wiązać się z zaostrzeniem wcześniej istniejących chorób psychicznych (np. depresji).
- Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów z chorobą psychiczną w wywiadzie. Pacjentom tym należy udzielić odpowiednich porad.
- Kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczną metodę antykoncepcji w trakcie leczenia produktem leczniczym Desmoxan.
Podmiot odpowiedzialny
Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.
ul. Partyzancka 133
95-200 Pabianice
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.