Controloc Control
Preparat Controloc Control jest lekiem, którego główną substancję czynną stanowi pantoprazol (pantoprazolum). Substancja ta należy do grupy inhibitorów pompy protonowej. Preparat Controloc 20 oferowany jest w formie tabletek zawierających 20 mg pantoprazolu w połączeniu z substancjami pomocniczymi.
Preparat odnajduje zastosowanie w następujących dolegliwościach:
- chorobie refluksowej przełyku z aktywnymi objawami,
- przewlekłym leczeniu i profilaktyce nawrotów refluksowego zapalenia błony śluzowej przełyku,
- profilaktyce wrzodów żołądka i dwunastnicy, wywołanych przyjmowaniem leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych – NLPZ (ibuprofen, metamizol, diklofenak, ketoprofen itp.) u pacjentów kwalifikowanych w grupie zwiększonego ryzyka, u których konieczne jest stosowanie przez dłuższy czas NLPZ.
W jaki sposób działa preparat Controloc Control?
Głównym składnikiem aktywnym preparatu Controloc 20 jest pantoprazol. Związek ten jest pochodną benzimidazolu, należącą do grupy inhibitorów pompy protonowej. Jest ona enzymem biorącym udział w końcowym stadium produkcji kwasu solnego. Szacuje się, że człowiek produkuje w swoim żołądku około 1,5 litra kwasu solnego dziennie. Powstaje on wskutek aktywnego uwalniania chlorków oraz jonów sodowych z wnętrza komórek w ścianie żołądka. Produkowany w komórkach za pośrednictwem anhydrazy węglanowej jon H+ uwalniany jest aktywnie z wnętrza za sprawą ATP-azy H+/K+ (pompa protonowa), która „wyrzuca” z komórki jony H+, na ich miejsce wchłaniając jony K+.
Sód (Na+) i potas (K+) stale są reabsorbowane przez komórki, co sprawia, że w świetle żołądka znajduje się dużo jonów H+ i Cl-. To prowadzi do uformowania cząsteczki HCl, znanej również jako kwas solny. Pełni on wiele funkcji – ułatwia trawienie pokarmów, działa również przeciwbakteryjnie, chroniąc przewód pokarmowy przed bakteriami, grzybami oraz wydzielanymi przez nie substancjami.
Produkcja kwasu solnego ulegać może nasileniu pod wpływem różnych czynników – m.in. histaminy, somatostatyny, peptydów jelitowych oraz aktywności układu przywspółczulnego. Inhibitory pompy protonowej, do których zalicza się składnik aktywny – pantoprazol preparatu Controloc 20, hamują wytwarzanie kwasu solnego w końcowym etapie produkcji, niezależnie od czynnika pobudzającego.
Składnik aktywny preparatu Controloc Control – pantoprazol wiąże się z ATP-azą na stałe (enzym jest białkiem, więc substancja aktywna leku wchodzi w reakcję z jednym z aminokwasów). Określona liczba pomp protonowych jest na stałe zablokowana, aż do czasu wyprodukowania nowych enzymów lub spadku stężenia leku, który byłby w stanie wysycić większą liczbę cząsteczek enzymu. Taki sposób wiązania sprawia, że składnik aktywny leku Controloc 20 blokuje enzym przez czas około 24 godziny, osiągając pełną skuteczność w 2-2,5 godziny od przyjęcia preparatu.
Zalecane jest zażycie tabletki 15-30 minut przed rozpoczęciem posiłku, codziennie o tej samej porze. To kryterium czasowe wynika z faktu, iż pompy protonowe ulegają aktywacji i stają się podatne na działanie leku w okresie ich największej aktywności. Nałożenie czasu osiągania maksymalnego stężenia ze wzrostem dostępności pomp protonowych w żołądku pozwala uzyskać wyższą skuteczność terapeutyczną.
Controloc 20 – w jakich schorzeniach znajduje zastosowanie?
Oprócz wskazań z ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) wymienionych powyżej – pantoprazol, główny składnik aktywny leku Controloc Control, stosowany jest również w:
- eradykacji Helicobacter pylori – jest to procedura eliminacji bakterii odpowiedzialnej za niektóre schorzenia górnego odcinka przewodu pokarmowego – np.: chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapalenie błony śluzowej żołądka oraz chłoniaka żołądka. Dodatkowo, zakażenie H. pylori jest czynnikiem ryzyka rozwoju nowotworu złośliwego żołądka. Procedura polega na zastosowaniu łącznym inhibitora pompy protonowej (IPP) z zestawem kilku antybiotyków.