Carbo medicinalis VP w składzie zawiera substancję czynną węgiel aktywny. Lek umożliwia wchłonięcie z przewodu pokarmowego substancji takich jak gazy jelitowe, substancje toksyczne poprzez wiązanie toksyn bakteryjnych. Lek blokuje wtórne wchłanianie substancji wydalanych do jelit.
Carbo medicinalis VP 300 mg, węgiel aktywny, 20 tabletek
Cena
15,79 zł
Możliwe formy dostawy:
-
Przesyłka kurierska (InPost Kurier, DPD, DHL lub Poltraf)
-
Odbiór osobisty (DPD Pickup, DHL POP lub Punkt Odbioru Gemini)
Opis produktu
Wskazania
Carbo medicinalis VP stosowany jest w:
- leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć.
- zatruciach lekami i innymi związkami chemicznymi - po konsultacji z lekarzem.
Skład
1 tabletka zawiera:
- substancję czynną: 300 mg węgla aktywnego.
- pozostałe składniki to: sacharoza, celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, karboksymetyloskrobia sodowa, glicerol, magnezu stearynian.
Działanie
Lek wiąże również toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe, substancje toksyczne i w ten sposób uniemożliwia ich wchłonięcie z przewodu pokarmowego. Uniemożliwia także wtórne wchłanianie substancji wydalonych do jelit na przykład z żółcią.
Dawkowanie
Lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Niestrawność i wzdęcia
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: doustnie, przeciętnie 3 do 4 tabletki kilka razy na dobę, aż do ustąpienia objawów. Tabletki można połykać w całości, jednak w celu uzyskania szybszego działania zalecane jest ich rozgryzanie.
Biegunki
- Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: jednorazowo doustnie około 4,0 g (10 do 13 tabletek), najlepiej w postaci przygotowanej z rozkruszonych tabletek wodnej papki. Dawkę można powtarzać co kilka godzin, jeśli to konieczne.
Zatrucia lekami i związkami chemicznymi
- Dorośli oraz dzieci powyżej 1 roku: jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle około 12,5 g (41 do 42 tabletek). W razie potrzeby można ją podawać kilkukrotnie w ciągu doby.
- Dzieci poniżej 1 roku: jednorazowa dawka doustna wynosi zwykle 1 g/kg masy ciała. W razie potrzeby można ją powtarzać co 4 – 6 godzin.
- Osoby w wieku podeszłym, pacjenci z niewydolnością nerek i wątroby: bez zmian dawkowania.
W leczeniu zatruć lekami i substancjami chemicznymi lek podaje się najczęściej w zawiesinie wodnej, np. do płukania żołądka. Sporządza się ją mieszając, rozkruszone tabletki z 400 ml wody destylowanej. Zawiesina powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Podaje się ją w zalecanej dawce doustnie przez zgłębnik i usuwa przez odessanie lub wywołanie wymiotów odzyskując całkowitą ilość podanego węgla.
Przeciwwskazania
- Jeśli pacjent ma uczulenie na węgiel aktywny lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku.
- Jeśli pacjent jest nieprzytomny, a jednocześnie nie ma w odpowiedni sposób zabezpieczonych dróg oddechowych.
Przechowywanie
- Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC.
- Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit:
- wymioty, zwłaszcza u dzieci, zaparcia.
Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia:
- aspiracja do płuc (przedostania się substancji płynnych lub stałych do płuc), zwłaszcza podczas wymiotów po podaniu węgla.
Interakcje
- Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Węgiel aktywny podany doustnie w różnym stopniu hamuje wchłanianie licznych, jednocześnie podanych leków. W przypadku konieczności podania innych leków doustnie, należy je zastosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla aktywnego.
- Węgla aktywnego nie należy przyjmować jednocześnie z innymi lekami, ponieważ może osłabiać ich działanie.
- Węgiel aktywny jest mało skuteczny w zatruciu między innymi: kwasem borowym, siarczanem żelaza(II) i innymi związkami metali, DDT, cyjankami, litem, etanolem, metanolem, glikolem etylenowym, produktami rafinacji ropy naftowej, a także kwasami i zasadami nieorganicznymi.
- Środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i tylko sporadycznie podczas leczenia węglem aktywnym, ponieważ ciężka i długotrwała biegunka może prowadzić do zaburzeń wodnoelektrolitowych.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Jeśli pomimo leczenia wzdęcia utrzymują się 7 dni a biegunka 2 dni, lub jeśli wystąpi gorączka lub krew w stolcu, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ może to wskazywać, że leczenie wyłącznie węglem aktywnym jest niewystarczające.
- Gdy zatrucie wywołane jest przez leki hamujące ośrodkowy układ nerwowy lub prowadzące do drgawek, ponieważ w przypadku zatrucia takimi lekami, podobnie jak u osób nieprzytomnych, istnieje zagrożenie aspiracji do płuc (przedostania się substancji płynnych lub stałych do płuc) w takich sytuacjach przed zastosowaniem płukania żołądka lekarz powinien najpierw przeprowadzić intubację.
- Carbo medicinalis VP zawiera sacharozę, każda tabletka zawiera 253,5 mg sacharozy. Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.
- Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Ciąża i karmienie piersią:
- przed zastosowaniem każdego leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie z jedzeniem i piciem:
- nie należy przyjmować podczas ani bezpośrednio po posiłkach, ponieważ pokarm zmniejsza zdolność adsorpcyjną węgla aktywnego.
Podmiot odpowiedzialny
Bausch Health Ireland Limited
3013 Lake Drive
Citywest Business Campus
Dublin 24, D24PPT, Irlandia
Wytwórca
ICN Polfa Rzeszów S.A.
ul. Przemysłowa 2
35-959 Rzeszów
Bausch Health Poland Sp. z o.o.
ul. Przemysłowa 2
35-959 Rzeszów
Dodatkowe informacje
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.