Lek ten, podobnie jak każdy inny lek, może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Dolegliwości dotyczące przewodu pokarmowego, takie jak: objawy niestrawności (zgaga, nudności, wymioty), bóle brzucha, rzadko stany zapalne w obrębie żołądka i jelit; choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy bardzo rzadko prowadzące do krwotoków i perforacji z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi.
- Reakcje nadwrażliwości, np. w postaci odczynów skórnych, pokrzywki, wysypki, świądu, zaburzeń sercowo-oddechowych, napadów astmy, obrzęków, zapalenie błony śluzowej nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa.
- Zawroty głowy i szumy uszne, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku, są zazwyczaj objawami przedawkowania.
- Ze względu na wpływ kwasu acetylosalicylowego na agregację płytek krwi w czasie stosowania leku Aspirin Cardio zwiększa się ryzyko wystąpienia krwawień i wydłużenia czasu krwawienia oraz czasu protrombinowego; może także wystąpić zmniejszenie liczby płytek krwi.
Obserwowano krwawienia takie jak:
- krwotok okołooperacyjny,
- krwiaki,
- krwawienie z nosa,
- krwawienia z dróg moczowo-płciowych,
- krwawienia dziąseł.
Rzadko lub bardzo rzadko:
- W rzadkich przypadkach opisano przemijające zaburzenia czynności wątroby ze zwiększeniem aktywności aminotransferaz.
- Poważne krwawienia takie jak: krwotok z przewodu pokarmowego, krwotok mózgowy (szczególnie u pacjentów z niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym i (lub) w przypadku równoczesnego podawania leków hamujących krwawienie), które w pojedynczych przypadkach mogą potencjalnie zagrażać życiu.
- Krwotok może prowadzić do ostrej lub przewlekłej niedokrwistości i (lub) niedokrwistości z niedoboru żelaza (na przykład w wyniku utajonych mikrokrwawień) z odpowiednimi objawami laboratoryjnymi i klinicznymi, takimi jak: astenia (zmęczenie), bladość, hipoperfuzja (zmniejszony przepływ krwi).
Objawem ciężkiej reakcji nadwrażliwości może być:
- obrzęk twarzy i powiek, obrzęk języka i krtani ze zwężeniem dróg oddechowych,
- trudności z oddychaniem,
- duszność aż do napadów astmy,
- przyspieszenie czynności serca,
- nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego aż do zagrażającego życiu wstrząsu.
Powyższe reakcje ciężkie mogą wystąpić nawet po pierwszym podaniu leku. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy natychmiast zapewnić fachową opiekę medyczną.
- Długotrwałe przyjmowanie leków zawierających kwas acetylosalicylowy może: być przyczyną bólu głowy, który zwiększa się podczas przyjmowania kolejnych dawek.
- Zgłaszano ciężkie zaburzenia czynności nerek i niewydolność nerek, martwicę brodawek nerkowych, śródmiąższowe zapalenie nerek.
- U pacjentów z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G6PD) zgłaszano hemolizę lub niedokrwistość hemolityczną.
Jeżeli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakieś objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.