Zachować szczególną ostrożność stosując lek AntyGrypin, ponieważ:
- długie stosowanie kwasu acetylosalicylowego może doprowadzić do śródmiąższowego zapalenia nerek oraz zaburzenia czynności nerek; leku AntyGrypin nie należy stosować dłużej niż 3 dni bez porozumienia z lekarzem;
- kwas acetylosalicylowy hamuje agregację (zlepianie) płytek krwi, istnieje ryzyko wystąpienia krwawień, zwłaszcza podczas stosowania z lekami przeciwzakrzepowymi;
- kwas acetylosalicylowy ogranicza wydalanie kwasu moczowego z organizmu, co może prowadzić do wystąpienia napadu dny moczanowej u pacjentów ze zmniejszonym wydalaniem kwasu moczowego;
- AntyGrypin należy do grupy leków, które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.
Przyjmowanie leków z kwasem acetylosalicylowym może mieć związek z niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru. Ryzyko to zwiększa długotrwałe przyjmowanie dużych dawek leku. Nie należy stosować większych dawek i dłuższego czasu leczenia niż zalecane.
Stosowanie kwasu acetylosalicylowego jednocześnie z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, np. ibuprofenu, zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz zaburzeń czynności nerek.
Stosować ostrożnie u pacjentów:
- u których w przeszłości stwierdzono chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy,
- z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,
- z nadwrażliwością na leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne lub inne substancje alergizujące,
- z nadciśnieniem tętniczym.
Gdy stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Dzieci i młodzież
Nie zaleca się stosowania leku AntyGrypin u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Lek AntyGrypin z jedzeniem, piciem i alkoholem
AntyGrypin należy zażywać po posiłku. Picie alkoholu podczas stosowania leku AntyGrypin zwiększa ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.
Ciąża i karmienie piersią
Zarówno kwas acetylosalicylowy, jak i kofeina, które są zawarte w leku AntyGrypin przenikają przez łożysko i do mleka kobiet karmiących piersią. Leku AntyGrypin nie należy stosować w okresie ciąży ani podczas karmienia piersią.
Sorbitol
W leku zawarto 305,3 mg sorbitolu w każdej tabletce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Gdy stwierdzono u pacjenta wcześniej nietolerancję niektórych cukrów lub dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek AntyGrypin nie zawiera cukru.
Sód
Zawartość sodu w leku wynosi 460,1 mg (głównego składnika soli kuchennej) w każdej tabletce. Odpowiada to 23,0% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów stosujących dietę z kontrolowaną ilością sodu.